Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Kam míří budějcká kultura? Směr nalajnovali v Ostravě

úterý, 15. října 2013, 07:13

Přesně dva roky uplynuly od představení projektového záměru přípravy Strategického plánu rozvoje kultury v Českých Budějovicích, vypracovaného občanským sdružením Budějovice kulturní. Tehdy však byl tento dokument, objednaný a zaplacený městem obnosem 205 tisíc, smeten ze stolu.

ČTĚTE TAKÉ: Budějovice kulturní aneb „kreativní průmysl“ po budějovicku

Představitelé Budějc si tak nechali vyhotovit návrh dalšího materiálu, který má určit směr, jakým by se měla kultura ve městě v dalších letech ubírat. Tentokrát se tohoto úkolu zhostila ostravská společnost PROCES - Centrum pro rozvoj obcí a regionů. Jak to dopadlo, může veřejnost posoudit sama na speciálně vytvořeném webu, kde jsou k mání všechny zpracované dokumenty.

Nad jejich smysluplností, účelovostí a efektivitou se bude v úterý od 16 hodin diskutovat na veřejném projednávání. Podle informací, která má Budějcká Drbna k dispozici, se v zasedací místnosti zastupitelstva ve staré budově radnice očekává vášnivá diskuze. Chystá se tam totiž kromě autorů projektu hned několik zástupců kulturních organizací z celého krajského města.

Ti zpochybňují spoustu nesrovnalostí v materiálu, který je podle nich zpracovaný obdobně, jako ten od sdružení Budějovice kulturní před dvěma lety, jen s několika pozměněnými formulacemi. Strategie rozvoje kultury v Českých Budějovicích, jak se dílo firmy neznalé místních poměrů nazývá, údajně stálo městskou kasu o polovinu méně, než od konkurenčních společností.

„Chceme, aby nás město nepřehlíženo a vyslechlo si naše připomínky. Kultura je tady rozvinutá a nový akční plán by měl na provozovatele zařízení myslet. V dokumentu je spousta nesrovnalostí. Například se má zakládat několik neziskových organizací, jedna by například sloužila ke komunikaci mezi městem a krajem. Přitom tam jsou věci, o které by se jednoznačně měl starat odbor kultury nebo desetičlenná kulturní komise na magistrátu,“ poukazuje člověk, který se výrazně podílí na kulturním programu v Budějcích, na umělé vytváření nových pracovních míst placených z městského rozpočtu.

Zároveň upozorňuje na skutečnost, že externí firma PROCES rozeslala v říjnu loňského roku všem provozovatelům kulturních zařízení e-mailem anketu, nad níž se však většina z nich pozastavila. To navíc byl jediný kontakt mezi Budějčáky a Ostraváky za celou dobu přípravy kulturní strategie.

„Pro vyhotovení objektivní statistiky byly některé otázky naprosto nesmyslné. Pokud můžu mluvit za nás všechny, město mělo po celou dobu víc komunikovat se společností, které to zadali, aby výsledky průzkumu dávaly logiku a měly hlavu a patu,“ říká muž, který bude na čtvrtečním briefingu osobně přítomen.

Největším problémem jsou podle zástupců kulturních zařízení fungujících na území Českých Budějovic chybějící konkretizace. „Materiál vychází k projektu, který zpracovaly Budějovice kulturní. Není tam nic konkrétního, všechno je příliš obecné a nejasné. Některé důležité informace už v žádném případě neměly v tomto materiálu chybět!“ uzavírá jménem většiny provozovatelů.

O čem píše Drbna.cz

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘sVěrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Dnes, 12:39Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek...

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kulturyMédia spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Dnes, 11:02Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr...

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA GrónskoTrump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Dnes, 10:55Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o