Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Kostýmy pro divadelníky se připravují několik měsíců

čtvrtek, 18. září 2014, 13:15

Jihočeské divadlo musí na každý rok připravit několik desítek nových kostýmů. Oblečení, v němž herci vystupují, se mění podle repertoáru, který soubory nabízejí. Nejvíce jich většinou potřebuje opera, na jedno představení třeba i 150 kostýmů.

Fundus pravidelně prochází a zvažuje, které věci už soubory nebudou potřebovat. „Většinou před každou sezonou něco vyřadíme,“ řekla vedoucí výroby Jihočeského divadla Michaela Valentová.

Divadlo najednou vyřadí třeba i dvacet pytlů kostýmů. Nepotřebné oblečení pak putuje na různá místa. Něco zůstane v půjčovně kostýmů, kterou Jihočeské divadlo rovněž provozuje, některé věci si vezmou třeba školy. „A vyřazené věci samozřejmě nabízíme i jiným divadlům,“ uvedla.

Většina představení vydrží v repertoáru několik sezon. Jsou hry, které se vzhledem k divácké oblíbenosti opakují dlouhá léta. Ale někdy divadlo vyřadí představení i po jedné sezoně.

„Třeba před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově se řadu let hrají Tři mušketýři, v Českých Budějovicích to zase platí pro Saturnina nebo Pošťáckou pohádku. To jsou věci, které se drží na repertoáru deset let,“ dodala Michaela Valentová.

Jenže ani to neznamená, že výroba nemusí s takovými kostýmy pracovat. Například u Tří mušketýrů se letos změnilo obsazení a oblečení samozřejmě ne všem novým hercům sedělo. „Navíc pravidelně musíte ty kostýmy opravovat,“ připomněla vedoucí výroby.

Příprava kostýmů začíná několik měsíců před samotným představením. Moc času na přípravu není ani v létě, kdy jiná divadla mívají prázdniny. Jihočeské ale v červenci a v srpnu působí před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. „Například už teď si předšíváme věci na květen, abych se pak nedostala do nějakého stresu,“ řekla Valentová.

Na přípravě kostýmů se podílí dvě střihačky, jedna kloboučnice a osm krejčových. Ceny oděvů na jednotlivá představení se výrazně liší. Nejdražší kusy přijdou na několik tisíc korun. „A do toho ještě nepočítám boty. Ty samotné, pokud jsou kožené a šité, můžou stát klidně 7000 korun,“ doplnila.

Zdroj: ČTK
Foto: www.jihoceskedivadlo.cz

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkámDětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dnes, 15:42Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba...

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a HercegoviněVIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Dnes, 14:14Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké...

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská PravdaFOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Dnes, 13:52Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o