Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Kostýmy pro divadelníky se připravují několik měsíců

čtvrtek, 18. září 2014, 13:15

Jihočeské divadlo musí na každý rok připravit několik desítek nových kostýmů. Oblečení, v němž herci vystupují, se mění podle repertoáru, který soubory nabízejí. Nejvíce jich většinou potřebuje opera, na jedno představení třeba i 150 kostýmů.

Fundus pravidelně prochází a zvažuje, které věci už soubory nebudou potřebovat. „Většinou před každou sezonou něco vyřadíme,“ řekla vedoucí výroby Jihočeského divadla Michaela Valentová.

Divadlo najednou vyřadí třeba i dvacet pytlů kostýmů. Nepotřebné oblečení pak putuje na různá místa. Něco zůstane v půjčovně kostýmů, kterou Jihočeské divadlo rovněž provozuje, některé věci si vezmou třeba školy. „A vyřazené věci samozřejmě nabízíme i jiným divadlům,“ uvedla.

Většina představení vydrží v repertoáru několik sezon. Jsou hry, které se vzhledem k divácké oblíbenosti opakují dlouhá léta. Ale někdy divadlo vyřadí představení i po jedné sezoně.

„Třeba před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově se řadu let hrají Tři mušketýři, v Českých Budějovicích to zase platí pro Saturnina nebo Pošťáckou pohádku. To jsou věci, které se drží na repertoáru deset let,“ dodala Michaela Valentová.

Jenže ani to neznamená, že výroba nemusí s takovými kostýmy pracovat. Například u Tří mušketýrů se letos změnilo obsazení a oblečení samozřejmě ne všem novým hercům sedělo. „Navíc pravidelně musíte ty kostýmy opravovat,“ připomněla vedoucí výroby.

Příprava kostýmů začíná několik měsíců před samotným představením. Moc času na přípravu není ani v létě, kdy jiná divadla mívají prázdniny. Jihočeské ale v červenci a v srpnu působí před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. „Například už teď si předšíváme věci na květen, abych se pak nedostala do nějakého stresu,“ řekla Valentová.

Na přípravě kostýmů se podílí dvě střihačky, jedna kloboučnice a osm krejčových. Ceny oděvů na jednotlivá představení se výrazně liší. Nejdražší kusy přijdou na několik tisíc korun. „A do toho ještě nepočítám boty. Ty samotné, pokud jsou kožené a šité, můžou stát klidně 7000 korun,“ doplnila.

Zdroj: ČTK
Foto: www.jihoceskedivadlo.cz

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročněSTATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

úterý, 15. října 2019, 13:15Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle...

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřebyDrtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

úterý, 15. října 2019, 12:15Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních...

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 autŠkoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

úterý, 15. října 2019, 11:43Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o