Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Krumlovské otáčko zůstane na stejném místě

pondělí, 14. dubna 2014, 17:46

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zůstane v zámecké zahradě na stejném místě. Točna musí být demontovatelná a na její novou podobu bude vypsána architektonická soutěž. Rozhodla o tom na svém zasedání komise ministerstva kultury.

Této alternativě jsou nakloněni čeští památkáři i výbor UNESCO, na jehož seznam Český Krumlov patří. „Sdílíme názor, že památky nemohou být jen statické a nevyužívatelné, vracíme se k barokní době, kdy se na zámeckých zahradách běžně odehrávala divadelní představení,“ uvedl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Architektonická soutěž na točnu bude mít parametry mezinárodní, dvoukolové a vyzvané soutěže. Navíc další podmínkou je, že otáčivé hlediště bude mít maximálně dosavadní kapacitu 650 míst. Náklady na vybudování nové točny bude hradit její majitel, kterým jsou České Budějovice.

Podle jejich primátora Juraje Thomy (OPB) se cena nové točny bude pohybovat v řádech desítek milionů korun. „Vlastní investici v tuto chvíli konkrétně nepředjímáme. Začíná nové programové období, kde mohou být i výzvy na revitalizaci památek, ve kterých bychom mohli zažádat o podporu,“ řekl Thoma.

Generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková připustila, že v minulosti byla proti současné podobě otáčivého hlediště v prostorách zámeckého parku. Podle ní však stanovené kroky změní i náhled památkářů na tuto problematiku.

„Točna musí být demontovatelná, aby autenticita a integrita světové památky zůstala aspoň po polovinu roku nedotknutá a aby bylo možno vnímat zahradu v těch jejích vysokých památkových hodnotách,“ podělila se o svůj názor. Zároveň dodala, že i při zachování kapacity otáčivého hlediště by nová točna měla být objemově menší a nižší.

O modernizaci scény se vždy zasazovali představitelé Jihočeského kraje, Českých Budějovic a Českého Krumlova. Před časem podepsaly tisíce lidí petici na podporu zachování točny na jejím současném místě.

Kompromisní řešení s demontovatelnou točnou vychází z podobných příkladů ve světě. Obdobné řešení je uplatněno například při divadelních představeních ve Francii na Neptunově bazénu zámku ve Versailles nebo na zámku Chambord v údolí řeky Loiry.

Budoucnost českokrumlovské točny, kde se konají divadelní představení 56 let, byla dlouhodobým problémem, kterým se v minulosti zabývaly i předchozí vlády.

Zdroj: ČTK
Foto: www.otacivehlediste.cz

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizinceProvozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Dnes, 15:40Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v...

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsmanVarnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Dnes, 12:15Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje...

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromyVIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Dnes, 11:03Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o