Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Letní kino v Háječku letos končí. Bylo by ztrátové

úterý, 28. června 2011, 09:26

Promítání pod širým nebem se pro obyvatele krajské metropole stane od letošního roku pouhou vzpomínkou. Kino navštěvovalo málo lidí a náklady na projekci stále rostou. Biograf Háječek, které provozuje stejně jako kino Kova Jan Turinský, totiž nedisponuje digitalizovanou promítací technologií a tak může divákům nabízet pouze klasické pětatřicetimilimetrové filmy.

Takových je ale v distribuční síti málo, ty zajímavější navíc uvedou dříve multikina. Pokud by se kino dál provozovalo, došlo by ke ztrátě kolem 130 tisíc korun. Rada města České Budějovice proto na svém posledním zasedání schválila ukončení jeho provozu. „Není to zanedbatelná částka vzhledem k tomu, že město České Budějovice uděluje roční dotaci 1 200 000 korun panu Turinskému na provoz kina Kotva a letního kina Háječek. Letní kino dosud nevykazovalo ztrátu a pokrylo režii ze vstupného, pro letošní rok to ale tak nevypadá,“ uvedla náměstkyně primátora Ivana Popelová. O dalším osudu letního kina v Háječku zatím není rozhodnuto, podle náměstkyně ale město neuvažuje o jeho prodeji. Přírodní amfiteátr v centru města se spíše otevře pro různé kulturní akce.

Společný provoz kina Kotva a letního kina v Háječku zasáhla negativně další skutečnost, kterou provozovatel nemohl ovlivnit. Kino Kotva je zapojené do projektu Europa Cinemas, z něhož může ročně získat dotaci ve výši kolem deseti tisíc EUR. Podmínkou pro získání této dotace je však promítání filmů z evropské produkce, které zaplní minimálně padesát procent nabídky kina. Českobudějovické kino Kotva ale momentálně o dotaci přichází, neboť čeští distributoři neobjednávají dostatečný počet evropských filmů.

V minulém roce tak poklesl počet promítaných evropských zahraničních filmů v kině z 32% na 20%, minimální hranice pro přiznání dotace činí 25%. Provozovatel Jan Turinský proto požádal radu města o finanční příspěvek, který by nahradil chybějící evropskou dotaci. Rada města ale kinu peníze navíc přiznat odmítla, v současné době totiž dává město na provoz Kotvy částku 1,2 milionu ročně. Konečné slovo ohledně financování nyní bude mít zastupitelstvo.

Autor: Olga Píšová, Budějcká Drbna

Letní Kino HáječekLetní Kino HáječekLetní Kino Háječek

O čem píše Drbna.cz

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokůmFiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Dnes, 16:26Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním...

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstrahaTeplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Dnes, 13:12Česká republika má za sebou další mrazivé ráno. Na Šumavě se rtuť teploměru zastavila na minus osmi...

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal aboliciBabiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Dnes, 11:22Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o