Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Budějcká Drbna

Letní kino v Háječku letos končí. Bylo by ztrátové

úterý, 28. června 2011, 09:26

Promítání pod širým nebem se pro obyvatele krajské metropole stane od letošního roku pouhou vzpomínkou. Kino navštěvovalo málo lidí a náklady na projekci stále rostou. Biograf Háječek, které provozuje stejně jako kino Kova Jan Turinský, totiž nedisponuje digitalizovanou promítací technologií a tak může divákům nabízet pouze klasické pětatřicetimilimetrové filmy.

Takových je ale v distribuční síti málo, ty zajímavější navíc uvedou dříve multikina. Pokud by se kino dál provozovalo, došlo by ke ztrátě kolem 130 tisíc korun. Rada města České Budějovice proto na svém posledním zasedání schválila ukončení jeho provozu. „Není to zanedbatelná částka vzhledem k tomu, že město České Budějovice uděluje roční dotaci 1 200 000 korun panu Turinskému na provoz kina Kotva a letního kina Háječek. Letní kino dosud nevykazovalo ztrátu a pokrylo režii ze vstupného, pro letošní rok to ale tak nevypadá,“ uvedla náměstkyně primátora Ivana Popelová. O dalším osudu letního kina v Háječku zatím není rozhodnuto, podle náměstkyně ale město neuvažuje o jeho prodeji. Přírodní amfiteátr v centru města se spíše otevře pro různé kulturní akce.

Společný provoz kina Kotva a letního kina v Háječku zasáhla negativně další skutečnost, kterou provozovatel nemohl ovlivnit. Kino Kotva je zapojené do projektu Europa Cinemas, z něhož může ročně získat dotaci ve výši kolem deseti tisíc EUR. Podmínkou pro získání této dotace je však promítání filmů z evropské produkce, které zaplní minimálně padesát procent nabídky kina. Českobudějovické kino Kotva ale momentálně o dotaci přichází, neboť čeští distributoři neobjednávají dostatečný počet evropských filmů.

V minulém roce tak poklesl počet promítaných evropských zahraničních filmů v kině z 32% na 20%, minimální hranice pro přiznání dotace činí 25%. Provozovatel Jan Turinský proto požádal radu města o finanční příspěvek, který by nahradil chybějící evropskou dotaci. Rada města ale kinu peníze navíc přiznat odmítla, v současné době totiž dává město na provoz Kotvy částku 1,2 milionu ročně. Konečné slovo ohledně financování nyní bude mít zastupitelstvo.

Autor: Olga Píšová, Budějcká Drbna

Letní Kino HáječekLetní Kino HáječekLetní Kino Háječek

Kam dál?

Titul Maturantka Roku byl již podruhé udělen v BudějcíchTitul Maturantka Roku byl již podruhé udělen v Budějcích

Titul Maturantka Roku byl již podruhé udělen v Budějcích

pondělí, 27. června 2011, 17:09Správná drbna všechno ví, správná drbna u ničeho nechybí. Proto Budějcká drbna nemohla chybět u...

Rekonstrukce ulic v Suchém Vrbném se opozdíRekonstrukce ulic v Suchém Vrbném se opozdí

Rekonstrukce ulic v Suchém Vrbném se opozdí

pondělí, 27. června 2011, 09:50Nový povrch na vozovkách i na komunikacích pro pěší, kompletní rekonstrukce inženýrských sítí a...

Labyrint z kukuřice se otevře již tuto sobotuLabyrint z kukuřice se otevře již tuto sobotu

Labyrint z kukuřice se otevře již tuto sobotu

pondělí, 27. června 2011, 08:41Na Farské louce v Rudolfově u Českých Budějovic si stejně jako vloni můžete vyzkoušet svůj...

© 2011 - 2018 TRIMA CB, s. r. o