Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Literární festival nabídne sběr knih i divadlo bezdomovců

středa, 26. února 2014, 08:47

Začalo to sklenkou červeného v literární kavárně a skončilo u podání grantu na radnici pro podporu velkého festivalu živé literatury v Českých Budějovicích, nazvaného Literatura (ne)žije!.

„Koncem minulého roku jsme se tradičně sešli v literární kavárně a vedli ‚moudré‘ řeči. Mrzelo nás, že v Českých Budějovicích nejsou žádné velké literární akce. Jakoby literatura už nebyla zajímavá,“ říká jedna z organizátorů festivalu Eliška Štěpánová.

„Nakonec jsme si řekli, že kritizovat umí každý a rozhodli se něco udělat sami. Město vypsalo granty na kulturu, mysleli jsme, že netradičně pojatý literární festival má šanci a bude především zajímavý pro lidi,“ dodává.

Pořadatelé již dostali informaci, že město podobný typ akce nepodpoří a žádné prostředky nepřidělí. Přípravy festivalu ale běží dál. Mladý umělec Vojtěch Nárovec vysvětluje: „O akci jsme se už bavili s mnoha lidmi a nápad je nadchnul. Ozývají se s tím, že se chtějí do dění kolem festivalu zapojit. Povzbudilo nás to. Jdeme do toho sice bez podpory radnice, ale s podporou lidí - a to je nejdůležitější.“

Organizátoři uspořádají literární festival na konci dubna v ulicích Budějc. A nejen tam! Chtějí ukázat, že i v dnešní době má literatura mnoho zajímavých forem. Jedním z bodů programu je velká sbírka knih na náměstí tak, aby si každý návštěvník mohl odnést knihu.

„V době festivalu bude probíhat akce Kniha pro každého. Lidé mají doma plno nepotřebných knih a my je vyzýváme, aby je poslali dál. Jen za první den se nám sešlo více než sto knih, mile nás to překvapilo. Dokonce i na Facebooku jsme měli za několik hodin přes sto fanoušků a rychle přibývají další. Sběrné místo pro knihy je v literární kavárně Měsíc ve dne v Nové ulici. A za donesenou knihu dostanou i malý dárek,“ říká Eliška Štěpánová.

Organizátoři počítají s tím, že jim po akci knihy zbudou. Chtějí tak založit první pouliční knihovničku, kde si každý bude moci odnést nebo přinést knihu dle svého uvážení.

Festival slibuje bohatý program - od básníků v ulicích, komiksu, po zážitkové věci, které prý nenechají chladného žádného kolemjdoucího. Konkrétní věci zatím organizátoři tají.

„Jsme domluveni opravdu průřezově, setkáte se s akcemi v kostele i bezdomoveckým divadlem v parku. Slepci vás zasvětí do tajů neviditelné prózy, místní básníci a spisovatelé budou recitovat a tvořit živě přímo v ulicích, svůj um ukážou i místní studenti a důchodci. Popravdě lidé budou asi dost překvapeni, jak moc umí být literatura živá. Opravdu se na to těšíme, děláme to pro radost a radost z toho máme už teď,“ doplňuje Vojtěch Nárovec.

Tisková zpráva

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají býtVIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

pondělí, 19. srpna 2019, 14:33Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc...

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodláČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

pondělí, 19. srpna 2019, 14:05Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby...

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korunLimit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

pondělí, 19. srpna 2019, 13:59Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o