Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Město si při Dni památek prošla asi tisícovka lidí

úterý, 23. dubna 2013, 19:57

Budějčáci měli uplynulou sobotu jedinečnou možnost dozvědět se díky Mezinárodnímu dni památek něco více o historii svého města. Ten se letos konal s podtitulem České Budějovice ve století páry, aneb koněspřežka byla první. Budějcká Drbna se této zajímavé akce zúčastnila také.

Jako první navštívila Dům U Beránka, který se nachází v Krajinské ulici. Na jeho dvoře byl po celý den přítomný zahradník Jan Kec, který radil, jak správně založit zahradu a zájemcům přiblížil i budování zahrad v 19. století. Ke koupi tady byly i některé byliny.

Poté jsme zavítali do Zátkova domu, který uvnitř skrývá nejstarší fresku v Českých Budějovicích. O té perfektně povyprávěl majitel nynějšího hotelu pan Vlček: „Freska pochází z 15. století a znázorňuje nejsvatější trojici Otce i Syna i Ducha svatého. Byla nalezena před dvanácti lety při rekonstrukci. V hotelu máme také dobrého ducha, který chodí po domech v celé Hradební ulici.“

Třetím prozkoumaným objektem byl Lannův rodný dům. Ten byl ještě před několika měsíci obydlen a tudíž veřejnosti nepřístupný. Jméno Vojtěcha Lanny je úzce spjato s železniční dopravou stejně jako s tou lodní na Vltavě, proto se poblíž tohoto architektonicky zajímavého domku nachází další historicky významná budova, a to Lannova loděnice, kterou v dnešní době využívají hlavně skautské oddíly.

Poslední navštívenou stavbou se stala Vodárenská věž. Tady se Budějcká Drbna dostala na komentovanou prohlídku panem Hobizalem, technikem ČEVAKu, který se zajímá o její historii. Nejdříve se společně s celou skupinou nadšenců, mezi nimiž se vyskytla dvě sympatická dvojčata Marie a Blanka, které jako malé holky ve Vodárenské věži vyrůstaly, dozvěděla o fresce na věži, která vznikla v roce 1882.

Poté začala samotná, velmi zajímavá přednáška, kdy jsme příjemným vyprávěním zjistili všechno od počátku postavení věže, rozvodů potrubí po Budějovicích či čerpání pitné vody dříve i nyní. „Náš tatínek byl správcem věže a my tu zažily spoustu hezkých chvil,“ vyprávěly obě dvojčata Blanka Ševčíková a Marie Šilhánková, která oslaví letos osmdesáté narozeniny, ale nahoru do věže vyběhla s menší zadýchaností než ostatní mladší účastníci prohlídky.

Celkově se nejvyhledávanější památkou stala právě Vodárenská věž, jejích prohlídek se zúčastnily dvě stovky lidí.

Kousek z dřevěného potrubí, které se dřív používalo

Mezinárodní den památek 2013

úterý, 23. dubna 2013, 19:50

Uvnitř vodárenské věžeV těchto místech se nacházelo mlýnské koloKlubovna skautů, která se nachází v Lannově loděnici

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva rokySlovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Dnes, 16:02Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností...

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorstvíVládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Dnes, 15:42Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a...

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve FranciiPo letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Dnes, 14:04Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o