Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Milovníci borůvek se podesáté chystají do Borovan

pátek, 11. července 2014, 09:15

V Borovanech vrcholí přípravy na víkendové Borůvkobraní. Pro návštěvníky tam tradičně chystají borůvkový a řemeslný jarmark, borůvkové a staročeské občerstvení. Vloni na vyhlášenou gastroakci na úpatí Novohradských hor přijelo kolem patnácti tisíc lidí.

Na desátém ročníku Borůvkobraní si lidé budou moci nakoupit nejen borůvky, džemy, lívance, koláče, kremrole, domácí likér, pivo a borůvkové portské víno, ale také borůvkovou paštiku či maso na borůvkách.

„Letošní novinkou je sobotní soutěž kuchařských týmů ve vaření borůvkových kynutých knedlíků, kdy porotce tvoří návštěvníci, kteří mají možnost knedlíky zúčastněných týmů ochutnat a ohodnotit. Soutěž připravuje a bude moderovat známý jihočeský kuchař Petr Stupka,“ upozornila hlavní organizátorka Alena Seberová.

Druhým rokem je v provozu ukázková borůvková zahrada s několika odrůdami zahradních borůvek, kde zahradník zahrádkářům poradí, jak je pěstovat. Sazenice budou k dispozici.

Jak moc borůvky chutnají dětem, mohou předvést při soutěži dvojic jedlíků O poklad borůvkového koláče. Dospělí pak každoročně soutěží O krále borůvkových knedlíků. Pro všechny se bude konat mistrovství světa v chytání borůvek do úst za minutu.

Na Borůvkobraní návštěvníci nemusí jen jíst, mohou načerpat inspiraci pro svou kuchyni, zahradu i dekoraci bytu. O léčivých účincích lesních bobulí se dozví v Borůvkové lékárně. Připraven je kurz borůvkové batiky, malování na trička, tvoření borůvkových náušnic či skleněných korálků v prostorách parku. Děti mají na programu pohádky, soutěže i hry.

Sobotní den je věnovaný folklóru a lidové kuchyni. V neděli se vystřídají nejrůznější žánry zaměřené na všechny věkové kategorie, ukončí ji večerní koncert romské kapely Gipsy Suno. Chybět nebude tradiční cyklistický okruh a Borůvkové menu v místních restauracích.

Základní vstupné na oba víkendové dny je sto korun. Deset procent z výtěžku půjde ve prospěch neziskových organizací na pomoc handicapovaným. Obecně prospěšné společnosti Borůvka pomůže i kapela Vehicle Club Band, která vystoupí v sobotu od 12 hodin a svůj honorář věnuje rovněž lidem se zdravotním postižením.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100

Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100

neděle, 15. září 2019, 20:21Cestovat po světe je snem mnoha lidí. Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha si tento sen splnili. Díky...

Ropný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropyRopný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropy

Ropný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropy

neděle, 15. září 2019, 13:09Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh...

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehodV Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

neděle, 15. září 2019, 07:51Leteckých incidentů v Česku přibývá, loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o 19 více. O...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o