Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Mnohé památky v zimě neodpočívají. Naopak

neděle, 9. listopadu 2014, 14:58

Ačkoliv hlavní turistická sezóna již skončila, neznamená to, že musíte do příštího jara sedět doma. Mnohé historické památky totiž nabízí i zimní prohlídky! Hluboká, Rožmberk, Český Krumlov, Nové Hrady, Třeboň... To vše můžete během nadcházející zimy na jihu Čech navštívit.

Zámek Hluboká nabízí zimní prohlídky již sedmým rokem. „Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství - Schwarzenbergů. Trasa vede z Hamiltonova salonu kněžny Terezie, přes Kuřácký salon do Tereziiny Malé jídelny, dále pokračuje Loveckou jídelnou a Přípravnou do Malé jídelny Dr. Adolfa a vrcholí v jeho třech dalších místnostech - Pracovně, Obývacím pokoji a končí v Ložnici,“ popsala mluvčí Národního památkového ústavu, Územní památkové správy České Budějovice Jitka Skořepová.

V místnostech naleznete například kolekci loveckých zbraní, trofejí či třeba porcelánu. Za zmínku stojí i splachovací toaleta z počátku 20. století.

Svoji zimní trasu před několika lety otevřel také monumentální hrad Rožmberk. Nabízí vám pohled do soukromí šlechtické rodiny Buquoy. Postupně si projdete jídelnu, salon, hernu a pracovnu. Pokud přeje počasí, je možné vystoupat i na Anglickou věž.

Nemalé oblibě se těší Hradní muzeum v Českém Krumlově, které se nachází v objektu takzvaného Hrádku na druhém zámeckém nádvoří. „Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století. Interiéry jsou vybaveny historickými svítidly, zrestaurovanými kachlovými kamny a replikami starých muzejních vitrín,“ uvedla Jitka Skořepová. „Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství z 19. století, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami,kinematograf promítající schwarzenberské filmy či rozměrný model hradu zachycující jeho podobu v polovině 16. století. Příjemnou atmosféru dokresluje kavárna.“

Za návštěvu v zimních měsících stojí i hrad Nové Hrady, ve kterém můžete navštívit Byt panského úředníka, a zámek Třeboň.

Jestliže vás láká Schwarzenberská hrobka, tak i ta je přes zimu otevřená, ale jen ve čtvrtek od 14 hodin. Třeboň i hrobku můžete navštívit například 18. až 21. listopadu, kdy se zde uskuteční mimořádné prohlídky v rámci výlovu rybníka Svět.

A jaké jsou otevírací časy?

  • Hluboká - otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin
  • Rožmberk - otevřeno úterý až pátek v 11 a 13 hodin, o víkendech vždy v celou hodinu od 10 do 15 hodin
  • Hradní muzeum - otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin
  • Nové Hrady - otevřeno ve středu a pátek od 14 hodin
  • Třeboň - během listopadu a první poloviny prosince otevřeno v úterý od 14 hodin
  • Schwarzenberská hrobka - otevřeno ve čtvrtek od 14 hodin.

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladýchPodle studií je na internetu závislá polovina mladých

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Dnes, 13:59Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou...

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v OstravěČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

Dnes, 11:35Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany,...

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitěTÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

Dnes, 11:29Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o