Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Muzejní noc nabídne pohled do pravěku a středověku

čtvrtek, 5. června 2014, 16:27

Ukázky mletí obilí, odlévání kovů, tkaní oděvů nebo kovářské práce uvidí lidé v pátek večer při Muzejní noci na téma Jihočeský pravěk a raný středověk. Akci, kterou pořádá Jihočeské muzeum, se uskuteční v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova na Českobudějovicku.

Na závěr programu lidé uvidí zapálení pohřební mohyly ve stylu pohřbů raného středověku.

„Připravujeme pro zájemce dva speciální autobusy, s nimiž mohou lidé odjet z Českých Budějovic a potom se zase zpátky z Trocnova vrátit,“ uvedl ředitel Jihočeského muzea František Štangl. Muzejní noc začíná v pátek, tedy zítra v 17 hodin a končí v deset večer.

Téma letošní noci vybralo archeologické oddělení muzea. „Připadalo nám to logické, máme zde bohaté osídlení a děláme tady řadu výzkumů,“ uvedl archeolog Ondřej Chvojka. Dodal, že toto téma zatím nikdo veřejnosti nenabídnul, i když jde o zajímavou záležitost.

Ukázky z nejstaršího období, které lidé v Trocnově zhlédnou, se budou vázat k mezolitu, což je éra zhruba 8000 let před naším letopočtem. „Je to doba lovců a sběračů. Toto období je v jižních Čechách velmi silně zastoupené. Prakticky z každého regionu tady máme z této éry nálezy,“ zmínil Chvojka.

Návštěvníci v Trocnově tak například uvidí příbytek, v němž tehdy lidé žili. Vedle toho pořadatelé připraví ukázky opracování pazourků nebo přípravy ryby k jídlu podle tehdejších zvyků. Dalším bodem muzejní noci bude ukázka zpracování metalurgie. „Předvedeme tavení mědi, výroby bronzu a odlévání sekerek nebo kopí,“ dodal Ondřej Chvojka.

Vstupné na Muzejní noc je zdarma. Interaktivní program je připravený pro školáky i pro dospělé.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizinceProvozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Dnes, 15:40Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v...

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsmanVarnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Dnes, 12:15Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje...

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromyVIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Dnes, 11:03Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o