Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Muzejní noc nabídne pohled do pravěku a středověku

čtvrtek, 5. června 2014, 16:27

Ukázky mletí obilí, odlévání kovů, tkaní oděvů nebo kovářské práce uvidí lidé v pátek večer při Muzejní noci na téma Jihočeský pravěk a raný středověk. Akci, kterou pořádá Jihočeské muzeum, se uskuteční v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova na Českobudějovicku.

Na závěr programu lidé uvidí zapálení pohřební mohyly ve stylu pohřbů raného středověku.

„Připravujeme pro zájemce dva speciální autobusy, s nimiž mohou lidé odjet z Českých Budějovic a potom se zase zpátky z Trocnova vrátit,“ uvedl ředitel Jihočeského muzea František Štangl. Muzejní noc začíná v pátek, tedy zítra v 17 hodin a končí v deset večer.

Téma letošní noci vybralo archeologické oddělení muzea. „Připadalo nám to logické, máme zde bohaté osídlení a děláme tady řadu výzkumů,“ uvedl archeolog Ondřej Chvojka. Dodal, že toto téma zatím nikdo veřejnosti nenabídnul, i když jde o zajímavou záležitost.

Ukázky z nejstaršího období, které lidé v Trocnově zhlédnou, se budou vázat k mezolitu, což je éra zhruba 8000 let před naším letopočtem. „Je to doba lovců a sběračů. Toto období je v jižních Čechách velmi silně zastoupené. Prakticky z každého regionu tady máme z této éry nálezy,“ zmínil Chvojka.

Návštěvníci v Trocnově tak například uvidí příbytek, v němž tehdy lidé žili. Vedle toho pořadatelé připraví ukázky opracování pazourků nebo přípravy ryby k jídlu podle tehdejších zvyků. Dalším bodem muzejní noci bude ukázka zpracování metalurgie. „Předvedeme tavení mědi, výroby bronzu a odlévání sekerek nebo kopí,“ dodal Ondřej Chvojka.

Vstupné na Muzejní noc je zdarma. Interaktivní program je připravený pro školáky i pro dospělé.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva rokySlovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Dnes, 16:02Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností...

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorstvíVládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Dnes, 15:42Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a...

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve FranciiPo letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Dnes, 14:04Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o