Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Na hřbitově leží sovětští vojáci i oběti vlaku smrti

středa, 22. října 2014, 09:22

Celá řada významných vojenských osobností z období 1. a 2. světové války je pohřbena na budějckém městském hřbitově. Jednou z nich je například generál Vávra, bývalý legionář a vojenský velitel Českých Budějovic v době květnového povstání roku 1945.

Že vám jeho jméno nic neříká? Můžete to napravit již dnes od 15.30 hodin, kdy se uskuteční vojensko-historická vycházka po hřbitově sv. Otýlie, kterou organizuje Československá obec legionářská.

„Na hřbitově se také nachází společný hrob sovětských vojáků, obětí vlaku smrti, byly sem přiváženy jihočeské oběti heydrichiády a tak dále. Je zde i symbolický hrob herečky Anny Letenské - podle jejího osudu byl v 70. letech natočen film Kat nepočká,“ zmínil Jan Ciglbauer, který se na organizaci akce podílí.

Ačkoliv vám historici osudy těchto osobností jistě rádi vylíčí, samotná vycházka bude zaměřená hlavně na výstroj a výzbroj našich legií v Rusku, Francii a Itálii. Účastníci se tak dozvědí, jak naši legionáři vypadali.

Na vycházku v 18.00 naváže přednáška na Gymnáziu Česká. „Představí osudy rakousko-uherského 91. pěšího pluku z Českých Budějovic na frontách první světové války a druhá část přednášky bude o dochovaných památkách na R-U vojáky z Českobudějovicka - vzpomínky, pomníky, pamětní kříže, válečné hroby z tohoto období,“ řekl Jan Ciglbauer.

Vycházka s přednáškou se uskuteční v rámci výstavy Výzbroj a výstroj čs. legií, kterou si můžete až do 30. října prohlédnout na Gymnáziu Česká.

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkámDětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dnes, 15:42Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba...

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a HercegoviněVIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Dnes, 14:14Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké...

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská PravdaFOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Dnes, 13:52Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o