Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Na slavnosti do Holašovic míří rekordní počet vystavovatelů

pondělí, 22. července 2013, 15:11

Rekordní počet vystavovatelů se představí od pátku na třídenních Selských slavnostech v Holašovicích na Českobudějovicku. Podle starosty obce Jana Jílka jich bude více než 250 a půjde zřejmě o největší koncentraci ukázek řemesel v Česku.

Holašovice pořádají 16. ročník Selských slavností a letos ho spojí také s patnáctým výročím zapsáním obce na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Vloni se v malé vesnici nedaleko Českých Budějovic sešlo 215 vystavovatelů. Jílek uvedl, že i tentokrát se všichni aktéři na náves do Holašovic vejdou. „Změřil jsem si náves, a pokud se vystavovatelé budou chovat disciplinovaně, nevznikne žádný problém s tím, že by na někoho místo nezbylo,“ řekl.

{{banner139}}

Akci s rozpočtem téměř milion korun obec připravuje šest měsíců. Holašovice potom v rozmezí tří dnů navštíví několik tisícovek lidí z Jihočeského kraje. Kromě ukázek tradičních řemesel si mohou příchozí výrobky i zakoupit.

Letos budou slavnosti výjimečné tím, že v sobotu si Holašovice připomenou ve speciální projekci i 15. výročí zapsání obce na seznam UNESCO. „Představíme při ní rodinu památek, kterou tvoří třeba čínská zeď, pyramidy nebo Machu Picchu, a do níž patříme i my,“ uvedl starosta.

Holašovice jsou zmiňovány od poloviny 13. století. O tři století později bezmála veškeré původní české obyvatelstvo zemřelo při morové epidemii a obec znovu osídlili němečtí osadníci. Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo vysídleno.

Na seznamu UNESCO je 23 památkově chráněných usedlostí s celkem 120 budovami. Vedle statků postavených po obvodu neobvykle rozlehlé návsi k nim patří špýchary, stodoly, maštale a výměnky a také kovárna, hostinec a kaplička.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

sobota, 19. října 2019, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

sobota, 19. října 2019, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

sobota, 19. října 2019, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o