Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Na slavnosti do Holašovic míří rekordní počet vystavovatelů

pondělí, 22. července 2013, 15:11

Rekordní počet vystavovatelů se představí od pátku na třídenních Selských slavnostech v Holašovicích na Českobudějovicku. Podle starosty obce Jana Jílka jich bude více než 250 a půjde zřejmě o největší koncentraci ukázek řemesel v Česku.

Holašovice pořádají 16. ročník Selských slavností a letos ho spojí také s patnáctým výročím zapsáním obce na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Vloni se v malé vesnici nedaleko Českých Budějovic sešlo 215 vystavovatelů. Jílek uvedl, že i tentokrát se všichni aktéři na náves do Holašovic vejdou. „Změřil jsem si náves, a pokud se vystavovatelé budou chovat disciplinovaně, nevznikne žádný problém s tím, že by na někoho místo nezbylo,“ řekl.

{{banner139}}

Akci s rozpočtem téměř milion korun obec připravuje šest měsíců. Holašovice potom v rozmezí tří dnů navštíví několik tisícovek lidí z Jihočeského kraje. Kromě ukázek tradičních řemesel si mohou příchozí výrobky i zakoupit.

Letos budou slavnosti výjimečné tím, že v sobotu si Holašovice připomenou ve speciální projekci i 15. výročí zapsání obce na seznam UNESCO. „Představíme při ní rodinu památek, kterou tvoří třeba čínská zeď, pyramidy nebo Machu Picchu, a do níž patříme i my,“ uvedl starosta.

Holašovice jsou zmiňovány od poloviny 13. století. O tři století později bezmála veškeré původní české obyvatelstvo zemřelo při morové epidemii a obec znovu osídlili němečtí osadníci. Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo vysídleno.

Na seznamu UNESCO je 23 památkově chráněných usedlostí s celkem 120 budovami. Vedle statků postavených po obvodu neobvykle rozlehlé návsi k nim patří špýchary, stodoly, maštale a výměnky a také kovárna, hostinec a kaplička.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg MěšťákDenně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

Dnes, 09:50I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny....

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či bramboryCibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Dnes, 09:45Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a...

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematikyPlaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

sobota, 24. srpna 2019, 17:02Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o