Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Budějcká Drbna

Národní knihovna připravuje digitalizaci statisíce knih, pomůže jí i Google

úterý, 22. února 2011, 13:38

Na půl milionu knih zdigitalizuje Národní knihovna České republiky (NK). České literární dědictví si tak díky evropským fondům a spolupráci s firmou Google budou moci nastudovat lidé po celém světě, informoval v úterý ředitel Národní knihovny Tomáš Böhm.

 

"Díky tomuto bezkonkurenčnímu projektu převedeme do digitální podoby 300 tisíc knih, které budou zpřístupněny veřejnosti. Tato část projektu je hrazena z integrovaného operačního programu, Evropská unie tedy zaplatila 85 procent jeho nákladů," řekl Böhm. Dalších 15 procent nákladů potom šlo ze státního rozpočtu skrze ministerstvo kultury.

Kromě těchto tří set tisíc svazků by se mělo v nejbližších letech zdigitalizovat také dalších dvě stě tisíc knih, a to díky spolupráci s firmou Google. Ta na jaře minulého roku podepsala s Národní knihovnou smlouvu o spolupráci, ve které se zavázala naskenovat a na internetu zpřístupnit nejdůležitější česká a slovanská díla z období od 16. do 18. století.

"Národní knihovna má nejrozsáhlejší sbírku knih ve slovanských jazycích tohoto období na světě. Její zveřejnění naprosto koresponduje s cíli, které si Google předsevzal - tedy boření hranic, a to nejen geografických, ale také společenských a kulturních," řekla v úterý zástupkyně firmy Annabella Weisl. Česká Národní knihovna je teprve druhou středoevropskou knihovnou, která se do projektu zapojila.

Záměry Googlu se překrývají s cíli celého projektu, který mimo jiné jako jeden z kulturních záměrů definovala také Evropská unie. "Naše cíle jsou tři. Prvním z nich je samozřejmě digitalizovat, druhým potom dokumenty bezpečně ukládat a třetím důležitým zveřejňovat," řekl Tomáš Svoboda z Národní knihovny.

Digitalizaci by přitom měly zajišťovat nové robotické skenery, které jsou podle Svobody mnohokrát efektivnější než běžné ruční skenování, a navíc dokáží rozpoznat text, takže se v dokumentu potom dá elektronicky vyhledávat. Pracovníci knihovny také připravují formu, jakou budou nové elektronické dokumenty ukládat. "Známá je historka, jak si NASA schovala pásky s přistáním na měsíci a po 30 letech zjistila, že už neexistuje program, který by je dokázal přečíst a zpracovat. Neradi bychom dopadli stejně, takže i na tom nyní pracujeme," popsal složitost elektronizace Svoboda.

Výsledkem celého projektu by potom mělo být zveřejnění daného počtu elektronických svazků na internetu tak, aby byly přístupné kdykoli a komukoli. Právě kvůli zveřejnění budou technici zveřejňovat zejména starší svazky, které nepodléhají autorským právům. "Výběr digitalizovaných knih nepodléhá badatelskému zájmu jako spíše faktografii. Budeme se snažit vybírat "perly", o které bude mít veřejnost zájem a které budou mít velkou informační hodnotu," uzavřel Svoboda. 

Martina Týblová

Kam dál?

Vítkovic začnou čtvrtfinále play-off na ledě HC MountfieldVítkovic začnou čtvrtfinále play-off na ledě HC Mountfield

Vítkovic začnou čtvrtfinále play-off na ledě HC Mountfield

pondělí, 21. února 2011, 13:04Zástupci HC Vítkovice Steel a HC Mountfield se v pondělí dohodli, že čtvrtfinále začne v Českých...

Jihočeské sdružení Prevent pro drogové závislé nedostalo od státu peníze, provoz ale nepřerušíJihočeské sdružení Prevent pro drogové závislé nedostalo od státu peníze, provoz ale nepřeruší

Jihočeské sdružení Prevent pro drogové závislé nedostalo od státu peníze, provoz ale nepřeruší

středa, 16. února 2011, 15:39Kontaktní centra občanského sdružení Prevent ve Strakonicích a Prachaticích pokračují v poskytování...

Dům kultury Slavie v Českých Budějovicích se uchází o Cenu Petra ParléřeDům kultury Slavie v Českých Budějovicích se uchází o Cenu Petra Parléře

Dům kultury Slavie v Českých Budějovicích se uchází o Cenu Petra Parléře

neděle, 13. února 2011, 18:31České Budějovice uspěly v devátém ročníku originální soutěže českých měst a architektů o Cenu Petra...

© 2011 - 2018 TRIMA CB, s. r. o