Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Nejvíce novinek v nové návštěvnické sezoně slibuje Český Krumlov

pátek, 27. března 2015, 07:57

Nejvíce novinek v nové návštěvnické sezoně na jihu Čech, kterou většina státních památek zahájí v předstihu o tomto víkendu, slibuje zámek Český Krumlov. Mimo jiné tam zpřístupní dvě nové expozice - kovárnu a konírnu.

Během sezony pak kasteláni v kraji uspořádají několik stovek společenských akcí a bude také pokračovat stavební obnova objektů. Podle ředitele územní správy Národního památkového ústavu Petra Pavelce rozpočet všech plánovaných stavebních aktivit přesáhne stovku milionů korun.

„V rámci letošních stavebních aktivit v Krumlově začneme realizovat Centrum studijních pobytů, zahájíme první etapu opravy střešního pláště a interiérů Mincovny a přípravu projektové dokumentace na obnovu letohrádku Bellarie, dokončíme první etapu rekonstrukce Horské zahrady a Zámeckou jízdárnu opatříme novou klimatizací,“ přibližuje některé z mnoha aktivit Pavelec.

Dokončena bude také první etapa opravy špitálu s kostelíkem Nejsvětější Trojice v Budějcích, v třeboňském zámeckém parku budou stabilizovány a obnoveny porosty, dokončí se také obnova a restaurování západní ohradní zdi a domku Markéta na zámku Kratochvíle a na zámku Červená Lhota se naopak začne s rekonstrukcí hospodářského křídla.    

Speciální pozornost si podle památkářů zaslouží projekt na vybudování českokrumlovského Centra studijních pobytů. „Tematicky se zaměří na problematiku správy, obnovy a rozvoje památky UNESCO, stejně jako otázky týkající se kultury a venkova v Čechách a střední Evropě. Tato témata jsou lákavá pro řadu uměleckých škol a domácích i zahraničních univerzit, které již mnoho let usilují o možnost poznávacích studií s pobytem v místě,“ říká o dotovaném projektu kastelán Pavel Slavko.  

Svou první návštěvnickou sezonu pod správou Národního památkového ústavu zažije zámek Vimperk. Od 4. dubna bude v provozu zámecké muzeum se stávající expozicí a v nabídce budou také dva zámecké prohlídkové okruhy.

V Třeboni mimo jiné oslaví 400. výročí narození Jana Adolfa I. ze Schwarzenbergu, Kratochvíle ve Velké hradozámecké inventuře připomene projekt Renesance renesance, na Landštejně představí archeologické nálezy, na Hluboké bude Bál princezen, na dětského návštěvníka se zaměří Červená Lhota, která letos slaví 550 let od první písemné zmínky. Akcí budou stovky, zájemci je mohou vyhledat na webech konkrétních památek.

Foto: zamek-ceskykrumlov.eu
Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaciČeská pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

neděle, 18. srpna 2019, 18:09Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli...

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantechPolicie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

neděle, 18. srpna 2019, 18:02Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o...

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun rybKvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

sobota, 17. srpna 2019, 20:16Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o