Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Nejvíce novinek v nové návštěvnické sezoně slibuje Český Krumlov

pátek, 27. března 2015, 07:57

Nejvíce novinek v nové návštěvnické sezoně na jihu Čech, kterou většina státních památek zahájí v předstihu o tomto víkendu, slibuje zámek Český Krumlov. Mimo jiné tam zpřístupní dvě nové expozice - kovárnu a konírnu.

Během sezony pak kasteláni v kraji uspořádají několik stovek společenských akcí a bude také pokračovat stavební obnova objektů. Podle ředitele územní správy Národního památkového ústavu Petra Pavelce rozpočet všech plánovaných stavebních aktivit přesáhne stovku milionů korun.

„V rámci letošních stavebních aktivit v Krumlově začneme realizovat Centrum studijních pobytů, zahájíme první etapu opravy střešního pláště a interiérů Mincovny a přípravu projektové dokumentace na obnovu letohrádku Bellarie, dokončíme první etapu rekonstrukce Horské zahrady a Zámeckou jízdárnu opatříme novou klimatizací,“ přibližuje některé z mnoha aktivit Pavelec.

Dokončena bude také první etapa opravy špitálu s kostelíkem Nejsvětější Trojice v Budějcích, v třeboňském zámeckém parku budou stabilizovány a obnoveny porosty, dokončí se také obnova a restaurování západní ohradní zdi a domku Markéta na zámku Kratochvíle a na zámku Červená Lhota se naopak začne s rekonstrukcí hospodářského křídla.    

Speciální pozornost si podle památkářů zaslouží projekt na vybudování českokrumlovského Centra studijních pobytů. „Tematicky se zaměří na problematiku správy, obnovy a rozvoje památky UNESCO, stejně jako otázky týkající se kultury a venkova v Čechách a střední Evropě. Tato témata jsou lákavá pro řadu uměleckých škol a domácích i zahraničních univerzit, které již mnoho let usilují o možnost poznávacích studií s pobytem v místě,“ říká o dotovaném projektu kastelán Pavel Slavko.  

Svou první návštěvnickou sezonu pod správou Národního památkového ústavu zažije zámek Vimperk. Od 4. dubna bude v provozu zámecké muzeum se stávající expozicí a v nabídce budou také dva zámecké prohlídkové okruhy.

V Třeboni mimo jiné oslaví 400. výročí narození Jana Adolfa I. ze Schwarzenbergu, Kratochvíle ve Velké hradozámecké inventuře připomene projekt Renesance renesance, na Landštejně představí archeologické nálezy, na Hluboké bude Bál princezen, na dětského návštěvníka se zaměří Červená Lhota, která letos slaví 550 let od první písemné zmínky. Akcí budou stovky, zájemci je mohou vyhledat na webech konkrétních památek.

Foto: zamek-ceskykrumlov.eu
Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal aboliciBabiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Dnes, 11:22Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal...

Zeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezměníZeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezmění

Zeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezmění

Dnes, 09:17Miloš Zeman před loňskou volbou prezidenta v České televizi prohlásil, že trestní stíhání premiéra...

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadůFinanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

čtvrtek, 19. září 2019, 09:45Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o