Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Budějcká Drbna

Noc kostelů přilákala v Českých Budejovicích stovky lidí

sobota, 28. května 2011, 12:03

Celkem 47 kostelů českobudějovické diecéze otevřelo v pátek večer své brány návštěvníkům, v Českých Budějovicích jich přišly stovky. Neopakovatelnou atmosféru poskytl kláštěrní kostel Obětování Panny Marie ze 13. století na Piaristickém náměstí. Výstavba kostela začala v roce 1265 na popud Přemysla Otakara II.

 Návštěvníky tam čekala od 18 hodin série koncertů v obnovené křížové chodbě i biblické čtení a slavnosti světla. Objekt je nejcennější historicko-uměleckou památkou Českých Budějovic. Program zahájila Ekumenická modlitba, zazněly žesťové nástroje, zazpíval také soubor Dyškanti či sbor katedrály sv. Mikuláše. Po biblickém čtení program uzavřely o půlnoci Slavnosti světla, modlitba za potřeby místní i všeobecné.

V kostele Panny Marie Růžencové v Žižkově ulici byl program především pro děti. "Děti jsme vloni pustili na kazatelnu, do zpovědnice, za oltář, prošmejdily nám celý kostel, nijak jsme je neomezovali," popsala koordinátorka akce Hana Doskočilová. Návštěvníci si prohlédli i nově zrekonstruované varhany.

Také v českobudějovickém sboru Českobratrské církve evangelické zaznělo hudební pásmo obsahující spirituály i varhanní koncert.

Návštěvníkům se otevřely i brány kostelů v menších obcích, jedním z nich byl hosínský kostel sv. Petra a Pavla z dob románských. Příchozí se mohli spolu s varhanicí naučit sborovou píseň nebo si vyslechnout recitál písničkáře Oldřicha Janoty.
V části Budějovic Suché Vrbné začala Noc kostelů v katolickém kostele svatých Cyrila a Metoděje a pokračovala v kostele církve československé husitské. Lidé se mimo dozvěděli zajímavosti o světcích, ale také o faráři, který kostel stavěl načerno v padesátých letech minulého století. Jihočeské kostely ukrývají nejednu zajímavost, třeba v tom v Chlumu u Třeboně je arcivévodská oratoř, kde sedával i následník trůnu František Ferdinand D'Este.

Akce Noc kostelů vznikla před sedmi lety v Rakousku. V loňském ročníku jich tam bylo otevřeno kolem 700. Později se rozšířila i do okolních zemí. V Čechách a na Moravě mohli zájemci v minulém roce zavítat do 418 kostelů.

Autor: Dobrin Stojcev

Kam dál?

Kauza AJG - vyjádření pana BerkovskéhoKauza AJG - vyjádření pana Berkovského

Kauza AJG - vyjádření pana Berkovského

pátek, 27. května 2011, 11:23Přinášíme vám vyjádření Petra Berkovského, pověřeného řízením AJG, ke kauze obvinění, že "Alšovka"...

OCEÁN vystoupil v mateřských BudějcíchOCEÁN vystoupil v mateřských Budějcích

OCEÁN vystoupil v mateřských Budějcích

pátek, 27. května 2011, 11:21Takřka po necelých 19 letech jsem se s radostí dostal na koncert své oblíbené skupiny OCEÁN. Na...

V Budějovicích zmizí herny z okolí školV Budějovicích zmizí herny z okolí škol

V Budějovicích zmizí herny z okolí škol

pátek, 27. května 2011, 08:43Českobudějovičtí zastupitelé ve čtvrtek schválili novou vyhlášku o stanovení míst a času, ve kterém...

© 2011 - 2018 TRIMA CB, s. r. o