Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Organizátor Budwars Oldřich Klíma: Taneční akce takového rozsahu na jihu Čech chyběla

středa, 15. dubna 2015, 09:19

V sobotu 18. dubna bude opět Gerbera roztančená na maximum. Od 10:30 se zde uskuteční další ročník taneční soutěže Budwars, která dává šanci všem. Stačí se přihlásit a prokázat svůj talent. Na otázky odpovídal Oldřich Klíma, organizátor akce, tanečník a breakdance lektor.

Jelikož se akce koná i v letošním roce, předpokládám, že se první ročník vydařil. Je tomu tak? Čekali jste takovou odezvu?
Loňský ročník se vydařil nad očekávání dobře, za což jsme nesmírně rádi. Letos bychom chtěli navázat a pokračovat v tradici. Taneční soutěž a laděný večer takového rozsahu tu na jihu Čech rozhodně chyběl.

Můžete několika větami Budwars představit lidem, kteří vůbec netuší, o co se jedná?
Jistě. Jedná se o celodenní akci zaměřenou na streetdance kulturu. Veřejnost si může zdarma vyzkoušet tanec během workshopů, účastnit se přednášky o streetdancu a zhodnotit umělecká díla street art umělce Jakuba „Robot-X 8203“ Štarka. Pro aktivní tanečníky jsou připraveny hodnotné ceny a prize money v celkové hodnotě 21 tisíc korun.

Všiml jsem si, že letos budou tři soutěžní kategorie. Můžete je blíže představit?
Kategorie jsou dvě. První je Streetdance battle 3vs3 - ve stylu streetdance se proti sobě postaví skupinky tří tanečníků a v jednotlivých battlech (soubojích, které mají časově omezení) proti sobě bojují. O lepší skupině, která postoupí do finále, rozhodně porota. Druhou kategorií je Breakdance battle, kde fungují stejná pravidla s tím rozdílem, že je to jiný taneční styl a proti sobě nastoupí celé skupiny bez omezení počtu členů. Doplňkovou disciplinou je Budwarsking, a to bude nejlepší tanečník cele akce! Tento tanečník může být vybrán i z řad návštěvníků. Bude se hodnotit jeho taneční styl, ale také oblečením a tak dále.

Pokud by se chtěl někdo přihlásit do soutěže, má ještě možnost?
Ano, možnost přihlášení je i v den akce přímo na místě. Pokud byste se rád účastnil workshopů, stačí jen přijít do Gerbery. Povedou je tanečníci ze školy Budside. Workshopy jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé.

Vloni byla akce zdarma, a to díky sponzorům. Jak je to letos?
Ano, pro veřejnost je akce zdarma. Jen zápisné pro soutěžící je 50 korun. Tyto peníze budou pak vyplaceny vítězům, takže si je tanečníci rozdělí mezi sebe. Tento rok odměníme finanční částkou i druhé a třetí místo v obou kategoriích.

O vítězích rozhoduje porota. Můžete představit její členy? A co vlastně na výherce, kromě zmíněných peněz, čeká?
Porotou jsou vždy pečlivě vybrané špičky z taneční scény v daném tanečním stylu. Porota na streetdance je: Zizoe (Praha), Sanchez (Hradec Králové), Shorty (České Budějovice). Porota na breakdance je: Dexter (Bratislava), Honza (Praha), Hrebyck (Nymburk). Na výherce ceká 9 tisíc korun v kategorii streetdance a 12 tisíc v breakdance. Plus věcné ceny od sponzorů. Tímto bychom všem, kteří umožnili vznik dalšího ročníku, poděkovali. Samozřejmě i redakci Budějcké Drbny. (úsměv)

Dá se říct, že se trendy podepisují i na tancích? Co je dnes moderní? A co naopak out, když uděláme srovnání třeba s 90. léty?
Jistě, ale už to není takové, jak v začátcích, kdy frčel nějaký trik a ten uměl téměř každý. V dnešní době lidé dávají větší důraz na komplexnost, všestrannost a originalitu, což je podle mě ten správný směr. V České republice máme skvělé tanečníky.

Tanec je jistě, stejně jako kterýkoliv jiný koníček, vášní. Jak těžce musí jednotlivci i skupiny dřít, aby se přiblížili alespoň průměru?
Dobrá otázka, doufám, že pro většinu lidí, co se tomu věnují na 110 procent, je to vášní. Tak jako pro mě. A jak těžce se musí trénovat? Je to po fyzické stránce velice náročné, nikoliv nemožné. Nedá se to takhle jednoduše popsat, ale abych odpověděl na otázku: dvakrát až třikrát týdně trénink a za plus minus rok může člověk být na průměru. Ale vše zaleží nejvíc na tom, jak moc člověk chce! Ty, kteří něčeho v tomto oboru dosáhli, anebo i novou generaci, můžete vidět 18. dubna v Gerbeře.

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísníPravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Dnes, 15:02Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě...

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdneVeterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Dnes, 14:19Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy...

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především mužeElektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Dnes, 11:42Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o