Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Osm Černých věží již čeká na vítěze

čtvrtek, 31. října 2013, 18:20

Do třetího ročníku festivalu amatérských a studentských filmů Černá věž zbývá už méně než měsíc. Realizační tým v těchto dnech dokončuje poslední přípravy a finalizuje náplň jednotlivých promítacích pásem a Galavečera vítězů.

Ten bude doplněn o bohatý doprovodný program, především o hudební vystoupení na motivy filmových melodií.  Odborná porota již zhlédla všechny nominované filmy a rozhodla, kdo si odnese celkem osm sošek Černé věže.  A téměř tři desítky filmových tvůrců se už připravují na cestu do Českých Budějovic.

„Do třetice všeho dobrého,“ odpovídá ředitel festivalu Milan Pleva na otázku ohledně úspěšnosti letošního ročníku. „Letos bylo přihlášeno celkem devadesát pět filmů a zároveň jsme zaznamenali rekordní účast autorů. Na festivalu budeme promítat filmy nominované a také ty, které se do nominace neprobojovaly, ale za zhlédnutí rozhodně stojí. Kvalita filmů je opravdu vysoká a myslím, že diváci se mají na co těšit. Rádi bychom, aby bylo vyprodáno. Každá koruna ze vstupného totiž putuje Centru Bazalka, které se stará o děti a mládež do 26 let s těžkým mentálním a fyzickým postižením, a díky tomu o ně bude moci být zase o něco lépe postaráno,“ říká Pleva.

Vybrané peníze pomohou například třináctiletému Štěpánovi, který trpí středně těžkou mentální retardací, epilepsií a dětským autismem. Denně je nutné mu připravovat strukturovaný program založený na obrázcích, které mu do jeho zmateného života dávají řád a smysl. Díky péči se již lépe orientuje v hodinách, dnech v týdnu i ročních obdobích a pozná písmena abecedy, která skládá do krátkých slov.

Festival je pořádaný pod záštitou primátora statutárního města Českých Budějovic a financovaný z projektu Think Big Nadace Telefónica. Uskuteční se ve dnech 27. až 30. listopadu v prostorách českobudějovického Café klubu Slavie. „Vstupné na vybrané části programu je 70 korun, na většinu promítacích pásem bude vstupné dobrovolné,“ vysvětlují organizátoři.

Co tedy návštěvníky v průběhu festivalu čeká? Ve středu 27. listopadu od 19 hodin mají možnost zhlédnout promítací pásmo B1 tvořené filmy, které se jen o vlásek neprobojovaly do nominace.

Ve čtvrtek večer opět od 19 hodin přijde na řadu hlavní promítací pásmo, kde diváci uvidí ty nejlepší filmy, které letošní ročník nabízí.

Páteční večer zahájí v 19 hodin promítací pásmo B2 plné dalších skvělých filmů. Ve 21 hodin hodin bude nasazena novinka letošního ročníku, kterou je tříhodinový filmový maraton. Pro fanoušky kapely Švihadlo je ve stejný čas připraven koncert.

Promítání završí v sobotu v 9 hodin ráno filmová snídaně. A konečně ve 20 hodin nastane očekávaný vrchol celého festivalu - Galavečer vítězů, na který dorazí osobně autoři nominovaných filmů. Mimo vyhlášení vítězných autorů se mohou těšit také na bohatý hudební doprovodný program. Uslyší například melodii z filmu Skyfall, či vystoupení talentované mládeže s melodií z oblíbené pohádky Jak se budí princezny.

„Chtěl bych velice poděkovat celému organizačnímu týmu za skvěle zorganizovanou, detailně a zábavně propracovanou festivalovou akci. Nechybělo vůbec nic! Večer byl plný mladých a talentovaných umělců, chytlavé hudby a nekonečné zábavy. Moc se mi u vás na festivalu líbilo a rád se sem opět vrátím,“ řekl k loňskému ročníku nominovaný autor David Březina, který se do nominací probojoval i letos a do Českých Budějovic osobně dorazí.

Oproti loňskému ročníku je tu několik novinek. Festival se rozrostl ze dvou na čtyři dny promítání, díky čemuž je možné promítnout více filmů. Filmy jsou hodnoceny velmi pozitivně. „Výborné! Naprosto ideální závěr. Bál jsem se, že řeknou nějakou banalitu, ale neřekli,“ říká k jednomu ze snímků známý recenzent Ondřej Vosmík, který se běžně zabývá hollywoodskými filmy a na festivalu je členem odborné poroty. Připravena jsou také tři pásma pro střední školy, která jsou inspirativní ukázkou toho, jak lze v dnešní době trávit volný čas.

Drobná změna nastala i v kategorii Téma ročníku. „Kategorie téma ročníku byla původně zamýšlena jako filmy vhodné pro děti s postižením. Vzhledem k tomu, že se do soutěže přihlásil film, který natočily částečně děti s postižením z českobudějovické Arpidy, rozhodli jsme se, že chceme ocenit právě je. Nadchlo nás totiž spojení, že mládež z Arpidy pomáhá svou účastí na festivalu dalším dětem s postižením, konkrétně z Centra Bazalka,“ prozradil Milan Pleva.

A kdo za tím vším vlastně stojí? Realizační tým je tvořen skupinou mladých lidí, kteří jsou spojeni s Českými Budějovicemi. Většina z nich byli nebo stále jsou studenti Jihočeské univerzity, kteří se rozhodli obnovit ve městě tradici filmového festivalu, posílit kulturní život a přinést užitek Centru Bazalka. Realizační tým je pro letošní rok tvořen sedmi členy.

„Kameru jsem vzal poprvé do ruky asi ve dvanácti letech. Několik let jsem se věnoval natáčení amatérských filmů, ale později už jsem na tento koníček neměl tolik volného času. Takže jako bývalý tvůrce jsem nechtěl tuto sféru úplně opustit a chtěl jsem zůstat, jak se říká, v centru dění. A tak nějak mě napadlo spojit touhu po filmu s touhou po organizování,“ osvětluje Milan Pleva vznik myšlenky pořádat filmový festival.

Program 3. ročníku festivalu Černá věž

27. 11. 19:00 Promítací pásmo B1 Café klub Slavie vstupné dobrovolné
28. 11. 19:00 Hlavní promítací pásmo Café klub Slavie 70 Kč
29. 11. 19:00 Promítací pásmo B2 Café klub Slavie vstupné dobrovolné
  21:00 Filmový maraton Café klub Slavie vstupné dobrovolné
  21:00 Koncert kapely Švihadlo Café klub Slavie vstupné Café klub Slavie
30. 11 9:00 Filmová snídaně Café klub Slavie vstupné dobrovolné
  20:00 Galavečer vítězů Velký sál KD Slavie 70 Kč

Tisková zpráva

Jakub Kadera si odnesl cenu za nejlepší herecký výkon ve filmu ve filmu GloomÚstřední melodie z filmu Tenkrát na západě v podání Kristíny NídlovéFilmoví tvůrci společně s realizačním týmem Festivalu Černá věžUvítací hudební číslo moderátorské dvojice Ivo Janoušek a Jan PalkovičBudějcký divadelní herec Luděk Šindelář (vpravo), člen poroty, přišel vyhlásit cenu za nejlepší herecké výkonyŘeditelka Centra Bazalka Vanda Polívková přebírá výtěžek 11 tisíc korun z rukou Milana Plevy, ředitele festivalu

O čem píše Drbna.cz

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokůmFiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Dnes, 16:26Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním...

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstrahaTeplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Dnes, 13:12Česká republika má za sebou další mrazivé ráno. Na Šumavě se rtuť teploměru zastavila na minus osmi...

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal aboliciBabiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Dnes, 11:22Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o