Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Patchworkářky vystavují svá díla v tanečním prostoru

sobota, 7. září 2013, 01:14

Slyšeli jste někdy slovo patchwork? Doslova to znamená „vyrobeno ze záplat“. Tak nějak to totiž v dávné Anglii vzniklo. V domácnostech, kde bylo třeba využít sebemenší zbyteček textilie, hospodyňky opravdu schovávaly zbytky a odřezky a poté z nich šily deky, přehozy a další nezbytnosti.

Časem přerostla znouzecnost do umění - typické jsou například vzory Seminole pojmenované podle ´americké školy´.

V dnešní době vskutku není nutné využívat a sešívat záplaty, ba naopak - všechny pravověrné patchworkářky vám potvrdí, že i tento koníček je značně finančně náročný. Ono totiž není jen to sešívání čtverečků, ale i hromadění nejrůznějších látek za účelem sestavení co nejkrásnějšího kusu.

Každá z nás spatří v metráži nový kus a řekne si: „Teď sice nevím, co s tím, mám rozešitých asi pět projektů najednou, ale... co kdyby.“ A ono jo. Když tu látku nekoupíme, to si pište, že ji za měsíc nutně potřebujeme - a ona je vyprodaná. Nutno dodat, ještě zbývá zadat dotaz kolegyním. Některá ho doma mít prostě musí.

A jak to vypadá v praxi a ve výsledku, když se do tohoto koníčku zakousneme skutečně a společně s vervou? Například v týdenním intenzivním pobytu na Vysočině? Přijďte se na výsledky naší práce podívat. A to vám povídám, z těch čtverečků vám bude hlava přecházet kolem. A rozhodně si netroufnete říct, že jedna švadlenka záplatovala děravou deku.

Jménem jihočeských patchworkářek vás zvu výstavu, která se koná od pátku až do neděle v českobudějovickém tanečním studiu Kredance. V sobotu bude otevřeno od devíti do osmnácti hodin, v neděli se zavírá o hodinu dříve. Vstupné je 60 Kč.

Napsala Markéta Sedláčková
Foto: Venda Kamená

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkámDětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dnes, 15:42Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba...

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a HercegoviněVIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Dnes, 14:14Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké...

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská PravdaFOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Dnes, 13:52Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o