Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Počet zaměstnanců se po reorganizaci NPÚ nezmění

neděle, 13. ledna 2013, 11:45

Počet zaměstnanců se po reorganizaci Národního památkového ústavu na jihu Čech, v západních Čechách a na Vysočině nezmění. Kastelány nečeká nové výběrové řízení. Výnosy ze vstupného a dotace by měly být efektivněji rozdělovány.

Státní hrady a zámky od 1. ledna 2013 spravují čtyři nově zřízená územní pracoviště se sídly v Praze, Českých Budějovicích, na Sychrově a v Kroměříži. Kromě dosavadních 13 hradů, zámků a klášterů bude z jižních Čech spravováno také pět objektů na Vysočině, z toho dvě památky UNESCO, a 11 objektů v Plzeňském kraji.

Pro samosprávu se z hlediska památkové péče po reorganizaci Národního památkového ústavu podle ředitele územního odborného pracoviště NPÚ Vlastislava Ourody v podstatě nic nemění. Kastelány nově řízené z Českých Budějovic nečeká nové výběrové řízení.

„Kastelán je jmenovaná funkce, stejně jako ředitel. Tedy, když se dlouhodobě nedaří objekt spravovat ve prospěch celku, tak to může nastat. V jižních Čechách jsme k takovému kroku za mého působení nepřistoupili,“ řekl nově jmenovaný ředitel českobudějovické územní památkové správy Petr Pavelec, jenž funkci získal ve výběrovém řízení.

Třeba klesající návštěvnost není jediné hodnocení pro kvalitu správy objektů, někde důvody mohou být objektivní. S pravidelnými řízeními nesouhlasí, protože velké a složité objekty kasteláni poznávají dlouhá léta.

Počet zaměstnanců NPÚ by měl podle Pavelce zůstat stejný. Některé funkce se zrušily, třeba místa náměstků pro správu památkových objektů, všichni kasteláni jsou teď podřízeni přímo řediteli. Uvolněná tabulková místa ale mají novou náplň. Zda reorganizace přinese efekt, ředitel neví. „Cíl tu je, ale výsledek se může projevit tak za čtyři roky dobré práce,“ dodal.

Z jižních Čech se teď budou rozdělovat peníze na památkovou péči do tří krajů, podle Pavelce na principu solidarity. „Budeme se snažit, aby prosperující Český Krumlov či Hluboká nestagnovaly, a zároveň najít mechanismus, který pomůže těm, co na sebe nevydělají,“ řekl.

Jihočeský NPÚ měl vloni obrat 200 milionů korun, z toho státní příspěvek byl 20 milionů, což nestačilo ani na platy zaměstnanců. Na zbytek si památky vydělaly.

„My jsme byli dosud zvyklí na to, že jsme velkou část vyprodukovali tady a tady také spotřebovali, na Vysočině a v západních Čechách čerpali mnohonásobně více z účelových dotací ministerstva kultury,“ zmínil ředitel. Bude se proto snažit nalézt rovnováhu ve prospěch celku.

NPÚ je největší příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Vznikl v roce 2003, kdy se sloučily oblastní ústavy památkové péče. Hospodaří s ročním rozpočtem 1,3 miliardy korun, zhruba půl miliardy si ústav vydělá. Zanedbatelný není ani objem stavebních a restaurátorských zakázek spojených s památkami, v nich se podle odhadu expertů ročně točí až miliarda korun.

Zdroj: ČTK
Foto: www.npu.cz

O čem píše Drbna.cz

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtuZeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Dnes, 10:24Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit...

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizinceProvozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

úterý, 22. října 2019, 15:40Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v...

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsmanVarnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

úterý, 22. října 2019, 12:15Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o