Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Při dřevosochařské show vyrábí pohádkové bytosti

úterý, 5. srpna 2014, 09:42

Od pondělka tohoto týdne probíhá v rámci prvního ročníku čtrnáctidenního charitativního festivalu Frymburkfest unikátní dřevosochařská show Řežem dětem 2014.

Sedm předních českých výtvarníků bude po následující čtyři dny vytvářet převážně motorovou pilou dvou a půl metrové sochy na téma úzce související s charitativním charakterem celého festivalu - Česká pohádka.

Sochy budou vytvářet špičkoví umělci z celé České republiky František Vitásek, Ivan Šmíd, Jiří Nekola, Filip Kubeš, zakladatel a rekordman v dřevorubeckém sportu Martin Komárek, Jan Švadlenka a Václav Lemon.

Všech sedm soch bude při vernisáži, která se uskuteční ve čtvrtek 7. srpna v 19 hodin po ukázkách dřevorubeckého sportu Stihl® Timbersports® Series, nabídnuto ke koupi. Všechny sochy následně zůstanou součástí centra městyse Frymburk jako stálá expozice.

František Vitásek - povoláním dřevorubec s motorovou pilou, v lese pracuje 34 let, účastník soutěží s motorovou pilou a házení sekerou do terče. Pořadatel soutěží v hodu dvoubřitou sekerou a od minulého roku čtyřnásobný rekordman v rychlostním vyřezávání motorovou pilou. Dřevosochání se věnuje přibližně sedm let jako hobby.

Ivan Šmíd - žije a tvoří v Nepřívěci v Českém ráji. Vynikající atlet, nyní řezbář a sochař. Umělecké činnosti (focení, malování, práce se dřevem) se věnuje již více jak 20 let.

Jiří Nekola  - tvoří a žije ve Štipoklasech a v Březnici u Příbrami. Věnuje se hlavně figurální tvorbě, ale nevyhýbá se ani zvířecím a pohádkovým motivům. Každoročně pořádá výstavy, v posledním roce například Galerie art Space na Praze 1, Areál restaurace Šeberák v Praze Kunraticích.

Filip Kubeš - jak sám uvádí, jeho láskou je dřevo. Ať už jde o věci praktické (mísy, misky, podnosy), stejně jako o ryze umělecké a na zakázku vyřezávané sochy.

Martin Komárek - žije v Oseku u Milevska. Stál u zrodu Timbersports® nejen v České republice, ale i v Evropě. Provozuje specializovaný obchod s potřebami pro tento sport, pracuje jako trenér při tréninkových kempech Timbersports®, účastní se exhibičních vystoupení a show. Vyřezává motorovou pilou dřevěné sochy. Je držitelem několika rekordů v Guinnessově knize za vyřezávání motorovou pilou.

Jan Švadlenka - rodák z pražské Bulovky, v mládí aktivní fotbalista (Slavia Praha), nyní sochař, básník, textař. Jako dřevosochař se věnuje především velkorozměrným sochám. Některá jeho díla je možné vidět i ve filmu (Post Coitum, Bathory).

Václav Lemon - výtvarník „odmalička“, vystudoval obor Umělecký řezbář, pochází z Prostějova. V současné době se věnuje výrobě kopií, replik a autorských dřevěných soch do interiéru i exteriéru. Zhotovuje také vyřezávané aplikace na starobylý i nový originální nábytek, dárkové a užitné předměty.

Frymburkfest nabízí kromě dřevosochařské show sérii charitativních koncertů, jejichž výtěžek poputuje na podporu handicapovaných dětí charitativního projektu Číslo na Boha a řadu uměleckých exhibicí a soutěží.

ČTĚTE TAKÉ: Umělci předvedou na obnažených tělech své nápady

Dnes večer od 20.30 hodin vystoupí ve Frymburku na pódiu umístěném na hladině Lipna zpěvačka Leona Machálková, od tři čtvrtě na deset zazpívá Petr Kolář.

Díky soutěži s Budějckou Drbnou může jeden šťastlivec vyhrát na dnešní dvojkoncert dvě vstupenky. K účasti stačí prostřednictvím formuláře zodpovědět do 16. hodiny následující otázku a pak už jen čekat na slosování, které proběhne bezprostředně poté.

Podmínkou účasti v soutěži je vyplnění jména a kontaktních údajů. Ty budou využity pouze pro potřeby redakce v rámci této soutěže.

SOUTĚŽ SKONČILA

Martin Komárek žije v Oseku. Správně je tedy možnost C.

Dva volné vstupy na dnešní festivalový program ve Frymburku vyhrála čtenářka Libuše Nováčková. Blahopřejeme!

Tisková zpráva
Foto: Veronika Matějková

Festival dřevosochání ve FrymburkuNávrh sochy Krtečka Martina KomárkaFestival dřevosochání ve Frymburku

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladýchPodle studií je na internetu závislá polovina mladých

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

sobota, 21. září 2019, 13:59Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou...

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v OstravěČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

sobota, 21. září 2019, 11:35Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany,...

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitěTÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

sobota, 21. září 2019, 11:29Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o