Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Pusopis Barči Sedláčkové můžete vidět na výstavě

úterý, 16. září 2014, 11:17

Kresby, akvarely a další obrázky malované ústy, které vytváří dvanáctiletá Barbora Sedláčková z Českých Budějovic, si mohou nově až do 29. září letošního roku prohlédnout návštěvníci výstavy Pusopis v radniční síni na náměstí Přemysla Otakara II.

Bude to třetí samostatná výstava talentované malířky, které kvůli nemoci zvané neuropatie ochabuje tělo. Nohy ani ruce téměř neovládá a pohybuje se na vozíčku. Stoprocentně se může spolehnout jen na svoji hlavu, a tak ji nenechá zahálet.

Lidé na výstavě uvidí asi třicet Barčiných obrázků malovaných fixy, temperami, anilinovými barvami i tuší. K tomu díla vytvořená pro kalendář, novoročenky či ilustrace do knihy pohádek a pro animovaný film. Vše malováno pouze ústy.

Zároveň výstava představí činnost celého výtvarného ateliéru Aleny Jankovské z Centra pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením ARPIDA, kde Barča svůj výtvarný talent zcela zásadně rozvinula. Nyní se vzhledem ke svému věku se školou v Arpidě rozloučila a nastoupila do ZŠ Matice školské.

Na výstavu v krásné a bezbariérové radniční síni se velmi těšila a byla pro ni výzvou. „Malování mám ráda a vybrala jsem si ho právě proto, že to můžu a dokážu dělat. Teď mě hodně baví kreslit na písničky. I na lidovky, protože se mi líbí barevné kroje,“ říká Bára Sedláčková.

První samostatnou výstavu měla v červnu 2013 v písecké galerii Sladovna, kde sklidila velké uznání. Její talent potvrdila i řada profesionálních výtvarníků a znalců umění, jako například Galina Miklínová, Milan Cais, Štěpán Mikuláš Mareš, Jaromír Procházka a další. Oslovilo ji také Nakladatelství UMÚN sdružující malíře s tělesným postižením.

Výtvarník Jakub Zich si například všiml toho, že dívka musí mít dokonalou prostorovou představivost a jasnou vizi. Na rozdíl od zdravých malířů nemá šanci vidět obrázek při malování z odstupu, a přesto je schopná vytvořit výborné kompozice fungující i na velkou vzdálenost. Studentku pražské FAMU Kateřinu Karhánkovou nadchly tyto obrázky natolik, že z nich chystá videoklip.

Pravidelně se Bára Sedláčková účastní svými díly charitativní českobudějovické Andělské aukce pořádané pro Arpidu. Pusopis zaujal i tvůrce dětského bejbypankového kabaretu Kašpárek v rohlíku, kteří autorku vloni v září pozvali na svůj festival Kefír do Třebovle u Prahy. Uspořádali jí tam výstavu, která se povedla natolik, že Barču pozvali i na druhý ročník v sobotu 6. září.

Jednou by Barča ráda ilustrovala knížku, jejíž příběh by sama vymyslela. Má spoustu zájmů, například ráda čte a zpívá, její svět je pestrý a plný pohybu. Přeje si stát se bytovou nebo zahradní architektkou a dokázat být co nejvíc soběstačná. Její příběh a obrázky představuje web www.pusopis.cz.

Tisková zpráva
Foto: Tomáš Binter

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísníPravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Dnes, 15:02Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě...

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdneVeterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Dnes, 14:19Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy...

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především mužeElektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Dnes, 11:42Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o