Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Radostice patří k vesnicím s tradiční masopustní koledou

sobota, 14. února 2015, 16:35

Nedaleko rodiště Jana Žižky z Trocnova probíhá jedna z řad oblíbených koled. Radostice na Českobudějovicku mají dnes masopust. Chodí jak chlapci, tak i dívky nebo masky. Koledníci se těší na občerstvení, obyvatelé na přání a tanečky.

Chodí se v partách. Radostická náves nejprve hostí první část masopustního průvodu, kterou tvoří muži. Až za nimi vychází kolednice. Zákulisí skupinám tvoří masky. Vše se odehrává v doprovodu dvou skupinek hudebníků.

„Užívá si to celá ves,“ říká babička, která napekla tradiční koblihy. Po nich je mezi koledníky velký zájem. Nechybí ani koláčky či něco ostřejšího na zub. „Je hrozná zima. Grog přijde vhod,“ říkají účinkující s úsměvem.

Na konci masopustního průvodu chodí v Radosticích dva vojáci, kteří pálí z děla za řádného rachotu hadrové náboje. Celé veselí se večer zakončí v místním pohostinství maškarní zábavou.

Masopust v Radosticích

Masopust v Radosticích

sobota, 14. února 2015, 16:30

Masopust v RadosticíchMasopust v RadosticíchMasopust v RadosticíchMasopust v Radosticích

O čem píše Drbna.cz

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal aboliciBabiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Dnes, 11:22Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal...

Zeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezměníZeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezmění

Zeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezmění

Dnes, 09:17Miloš Zeman před loňskou volbou prezidenta v České televizi prohlásil, že trestní stíhání premiéra...

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadůFinanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

čtvrtek, 19. září 2019, 09:45Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o