Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

RECENZE: Režisérský debut vykouzlí úsměv i dojme

pondělí, 21. dubna 2014, 07:31

Úsměvný zdánlivě jednoduchý režisérský debut Budějčáka Jiřího Mádla, film Pojedeme k moři, neotřele vypráví příběh jedenáctiletého Tomáše, který od mala sní o kariéře režiséra. Jeho rodiče ho ale nutí do fotbalu, kam chodí se svým nejlepším kámošem Harisem.

Naštěstí ho ale podporují v jeho opravdovém koníčku a k narozeninám mu pořídí kameru. Tomáš se rozhodne, že natočí film, a protože se má točit jen o věcech, kterým rozumíte, rozhodne se natočit film o sobě a své rodině.

Přijde ale na to, že jeho táta dvakrát týdně někam odjíždí z domu a lže mu, že nikam nejezdí. Tomáš s Harisem se rozhodnou pustit se do investigativního pátrání a přijdou na kloub celé záhadě.

Jelikož jsou Tomáš s Harim naprostí začátečníci a filmoví amatéři, je film doplněn amatérskými střihy, popisky a jinými filmařskými triky, které zkouší každý začátečník. Na celý film to působí hravě a zároveň důvěryhodně.

Zprvu se zdá snímek prvoplánový s jednoduchou pointou. Opak je však pravdou. Mádlovi se podařilo zachytit svět dospělých očima jedenáctiletých kluků, jejichž rodiny jsou diametrálně odlišné. Jedna se zdá být naprosto v pořádku a v harmonickém soužití, ta druhá je pravým opakem.

Nakonec se ale ukáže, že nic nemusí být tak, jak se na první pohled zdá a každý má, jak se říká, to své. Dva jedenáctiletí kluci postupně poznávají vztahy mezi dospělými, první okouzlení jejich spolužačkou a utvrzují své pevné přátelství.

Téměř celý snímek je natočen na území Budějc, a tak jistě nejeden Budějčák zajásá, uvidí-li na plátně Sokolák, nábřeží, náměstí Přemysla Otakara II., Černou věž nebo základní školu v Kubatově ulici či sídliště Máj.

Nutno vyzdvihnout, že Mádlovo posun od herecké kariéry v pubertálních komediích k režírování byl jistě dobrým krokem. Divák by očekával jednoduché vtipy a stejně takovou zápletku. Oproti tomu má od samého začátku ve tváři lehký úsměv způsobený čistě bezprostředním humorem dvou malých kluků.

Zároveň se ale nesetkáváme s pouhou odlehčující komedií na nedělní odpoledne. Mádl se dotkl sociálních témat, jako jsou šikana, domácí násilí či hendikep kolem nás. Divák z kina odchází s úsměvem a zároveň dojat, jako tomu bylo například u filmu Jiřího Stracha Vrásky z lásky.

Debut Pojedeme k moři je bezprostředním přirozeným odhalením dětské touhy po upřímnosti, sourozencích a po moři. V hlavní roli zazářil začínající herec Petr Šimčák, Jan Maršál, který si zahrál třeba v Něžných vlnách nebo televizním seriálu Comeback.

Z dospělých určitě nesmíme opomenout báječného Ondřeje Vetchého a stále půvabnou Lucii Trmíkovou, kterou známe spíše z televizních filmů a seriálů.

Budějcká Drbna dává filmu Pojedeme k moři 90 %

Recenzi filmu podpořilo multikino CineStar České Budějovice

Foto: Bio Illusion

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

sobota, 19. října 2019, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

sobota, 19. října 2019, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

sobota, 19. října 2019, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o