Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Staročeská tradice pořád táhne. Jihočeši žijí masopustním veselím

neděle, 8. února 2015, 13:23

Období masopustů je v plném proudu, průvody včera procházely hned několika městy i vesnicemi. Budějcká Drbna posbírala postřehy a hlavně fotky z těch v Údolí u Nových Hradů a také v Lipí.

Masopust v Údolí má delší tradici než ten v Nových Hradech. Okolní části města, dnes osady, se přidaly později. Zakladateli tamních masopustů byli pánové Vaclík a Vachoutka. Každoročně v Údolí projde průvod čtrnácti koledníků v doprovodu masek a kamarádů, kterých je několik desítek.

O více než šedesátileté tradici si s Budějckou Drbnou povídal rychtář koledy Josef Machůtka: „Koleda se v Údolí chodí od roku 1956, začali jsme dřív než v Nových Hradech. Jedná se o soubor kamarádů, kteří se převlečou za masky a tvoří pro zbytek vsi sobotní program. Klasickými maskami, které nás doprovází, jsou například Medvěd, Smrtka a tak dále. Během koledy probíhají různé rituály, třeba trestání koledníka a další s křesťanstvím spojené zvyky. Hlavně se snažíme o udržení této tradice, byť to není z finančního hlediska úplně jednoduché a občané vesnice pomalu vymírají, což má za důsledek obtížnější obsazení koledy v dalším roce. V Údolí dáváme na koledu dohromady přes čtyřicet lidí, kteří obveselují své sousedy, a nejedná se pouze o místní obyvatele.“

Celé vyprávění Josefa Machůtky si můžete poslechnout v audiozáznamu.

Včera se uskutečnil tradiční masopustní průvod také například v Lipí. Desítky masek se sešly kolem desáté hodiny dopolední u místního hostince a průvod tak mohl začít. K vidění byly různé masky, například Rytíř, Smrťák, Šašek, postavy ztvárňující roční období, tedy Jaro, Léto, Podzim a Zima, také Letec, Hasič, Muchomůrka a spousta dalších.

Nejdříve musely masky dojít ke starostovi Lipí Stanislavu Kyselovi, kterého požádaly o klíč k odemknutí a zároveň povolení masopustního průvodu. „Cestou po celé vesnici průvod dorazil k místnímu hostinci, kde bylo připraveno občerstvení pro všechny zúčastněné,“ napsal Budějcké Drbně jeden z návštěvníků tamního masopustu Roman Jinšík.

ČTĚTE TAKÉ: Masopustní veselí startuje. Kdy a kam vyrazit?

Masopust v Údolí u Nových Hradů

Masopustní veselí v Údolí u Nových Hradů

neděle, 8. února 2015, 13:10

Masopust v Údolí u Nových HradůMasopust v Údolí u Nových HradůMasopust v Údolí u Nových HradůMasopust v Lipí

O čem píše Drbna.cz

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtuZeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Dnes, 10:24Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit...

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizinceProvozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

úterý, 22. října 2019, 15:40Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v...

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsmanVarnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

úterý, 22. října 2019, 12:15Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o