Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Týden v sobě: Budka na náměstí zaujala kolemjdoucí

sobota, 6. října 2012, 06:58

Ještě do konce tohoto týdne budou moci Budějčáci obdivovat posed, který na začátku září vyrostl na náměstí Přemysla Otakara II. Minimální dům udivoval turisty, lákal šprýmaře a nechával dumat kolemjdoucí lid cestou do práce.

Minimální dům navrhli architekti studia Mjölk, který založili tři absolventi Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci - Jan Mach, Jan Vondrák a Pavel Nalezený.

Jejich existence je poměrně krátká, zato velice intenzivní. Vyhrávají mezinárodní prestižní soutěže, úspěšně realizují zajímavé projekty s citem pro materiál a interiérové řešení.

Pro Budějce připravili speciální projekt, který se vztahuje k jejich oblíbenému tématu - veřejný prostor.  V minimálním domě na náměstí s podlahovou plochou 6,25 metru čtverečního se během měsíce vystřídali umělec Jiří Loskot, kunsthistorik Milan Kreuzzieger, herečka Karolína Baranová a kurátor výstavy Michal Škoda.

Budějcká Drbna pro vás obhlédla jak venkovní posed, tak i vnitřní expozici Week in self, která se nachází v Domě umění. Architekti si sem přestěhovali své kanceláře a vy jste je mohli sledovat přímo při práci.

A při té příležitosti jsme vyzpovídali jednoho z nich, Jana Vondráka.

Proč architekti z Liberce postavili dům v Budějcích?

„Michal Škoda nás pozval, abychom tady v galerii udělali výstavu. Posed jsme vymysleli jako doprovodný program, který tematicky navazuje na vystavované projekty.“

Nachází se minimální dům ještě v jiném městě nebo se někam přestěhuje?

„Snažíme se ho prodat.“ (směje se)

Lidé, co se v něm po týdnu střídali, se přihlásili sami a dobrovolně?

„Ne, to my jsme oslovili spektrum lidí, kteří nás zajímali.“

Budou názory od lidí, co v posedu bydleli, někde prezentovány?

„Je tam zápisník, kde si jeho obyvatelé nechávají vzkazy a zapisují zážitky.“

Proč jste dům umístili zrovna na náměstí?

„Náměstí vyhovovalo požadavku na veřejný prostor. Je to vlastně obecně nejveřejnější prostor, jaký může být.“ (směje se)

Dostaly se k vám již nějaké ohlasy na tento dům?

„Dům je velké lákadlo a na náměstí budí obrovský zájem. Spousta lidí se zastavuje a chce dovnitř alespoň nahlédnout, přespat nebo v noci rozkývat spícího obyvatele.“ (směje se)

Minimální dům na náměstí Přemysla Otakara II. Foto Mjölk architekti

Minimální dům libereckého studia Mjölk

pátek, 5. října 2012, 22:00

Projekt Week in SelfLidé po několika týdnech kolem domu procházejí, jako by tam ani nebylV Domě umění můžete vidět i další práce architektů MjölkZ domu se dá pozorovat dění na náměstíUvnitř se nacházejí věci k plnému komfortu obyvatele domkuMinimální dům z ptačí perspektivyDomek je součástí expozice v Domě uměníProvizorní kanceláře architektů v Domě uměníBudka na náměstí přiváděla lidi k údivu

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkámDětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dnes, 15:42Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba...

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a HercegoviněVIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Dnes, 14:14Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké...

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská PravdaFOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Dnes, 13:52Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o