Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Ulice Budějc ozdobily sochařské výtvory

pátek, 14. června 2013, 08:49

Pozornost obyvatel i návštěvníků Českých Budějovic poutá desítka zajímavých monumentálních objektů, které se ve středu objevily v centru města. Letošního šestého ročníku projektu Umění ve městě se účastní dosud největší množství sochařů napříč výtvarnými styly a generacemi.

Oficiální začátek, při kterém se představili autoři objektů, byl na chvíli přerušen pochodem fanoušků Motoru, kteří přišli skandovat před radnici. Úvodní slovo Michala Trpáka, hlavního pořadatele a sochaře, však proběhlo. Představili se i samotní autoři objektů a po nich se uskutečnilo hudební vystoupení kapely Strong Coffee.

Lidmi oblíbenou sochou se stala žraločí ploutev Jaroslava Chramosty, která rozráží dlažbu na náměstí Přemysla Otakara II. Hlava se zatočí návštěvníkům plechové rozhledny, která udivuje nádhernými světelnými efekty. Sokolský ostrov zase ozdobil Oharek ve tmě Václava Fialy, Tři grácie čekají na více vody ve slepém rameni Malše a Myslitel zadumaně hledí do dálky z Hotelu Budweis a staví se, jako by k hotelu neodmyslitelně patřil.

Projekt se v letošním roce rozšířil ještě na Hlubokou nad Vltavou, takže zájemci budou moci po celé léto podniknout pouť sochařskou stezkou, která začíná v Budějcích, kde v blízkosti centra najdete deset soch, a končí na Hluboké, kde se nachází dalších devět zajímavých monumentů.

„Dva z nich se zabydlely v oranžerii u vstupu do Alšovy jihočeské galerie. Poblíž přístaviště pak do krajiny rezonuje Leonardovo srdce. V centru města obyvatelé a návštěvníci potkají kráčející stromy. U Munického rybníka znavený poutník může usednout na lavičku Jakuba Flejšara. Po odpočinku je možné se vydat hledat štěstí ke golfovému hřišti, kde vyrostly šest metrů vysoké houbičky od Trpáka. Sochařskou stezku je možné završit na Vysoké noze Martina Pertla pohledem do krajiny a dohlédnout třeba i na Dračí bránu Oliny Franco instalovanou poblíž baseballového hřiště. Ti nejodvážnější mohou projít skrz a zakončit tak své sochařské putování,“ popsal výstavu na Hluboké Michal Trpák.

Výstava potrvá až do 29. září letošního roku.

Rozhledna Čestmíra Sušky, který stojí u vchodu

Umění ve městě 2013

pátek, 14. června 2013, 08:40

Pomník Barabům od VáclavaOharek ve tmě od Václava Fialy se stal oblíbenou prolézačkou pro dětiMyslitel Michal Trpák hledí zamyšleně na řeku

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkámDětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dnes, 15:42Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba...

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a HercegoviněVIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Dnes, 14:14Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké...

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská PravdaFOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Dnes, 13:52Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o