Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Ulice Budějc ozdobily sochařské výtvory

pátek, 14. června 2013, 08:49

Pozornost obyvatel i návštěvníků Českých Budějovic poutá desítka zajímavých monumentálních objektů, které se ve středu objevily v centru města. Letošního šestého ročníku projektu Umění ve městě se účastní dosud největší množství sochařů napříč výtvarnými styly a generacemi.

Oficiální začátek, při kterém se představili autoři objektů, byl na chvíli přerušen pochodem fanoušků Motoru, kteří přišli skandovat před radnici. Úvodní slovo Michala Trpáka, hlavního pořadatele a sochaře, však proběhlo. Představili se i samotní autoři objektů a po nich se uskutečnilo hudební vystoupení kapely Strong Coffee.

Lidmi oblíbenou sochou se stala žraločí ploutev Jaroslava Chramosty, která rozráží dlažbu na náměstí Přemysla Otakara II. Hlava se zatočí návštěvníkům plechové rozhledny, která udivuje nádhernými světelnými efekty. Sokolský ostrov zase ozdobil Oharek ve tmě Václava Fialy, Tři grácie čekají na více vody ve slepém rameni Malše a Myslitel zadumaně hledí do dálky z Hotelu Budweis a staví se, jako by k hotelu neodmyslitelně patřil.

Projekt se v letošním roce rozšířil ještě na Hlubokou nad Vltavou, takže zájemci budou moci po celé léto podniknout pouť sochařskou stezkou, která začíná v Budějcích, kde v blízkosti centra najdete deset soch, a končí na Hluboké, kde se nachází dalších devět zajímavých monumentů.

„Dva z nich se zabydlely v oranžerii u vstupu do Alšovy jihočeské galerie. Poblíž přístaviště pak do krajiny rezonuje Leonardovo srdce. V centru města obyvatelé a návštěvníci potkají kráčející stromy. U Munického rybníka znavený poutník může usednout na lavičku Jakuba Flejšara. Po odpočinku je možné se vydat hledat štěstí ke golfovému hřišti, kde vyrostly šest metrů vysoké houbičky od Trpáka. Sochařskou stezku je možné završit na Vysoké noze Martina Pertla pohledem do krajiny a dohlédnout třeba i na Dračí bránu Oliny Franco instalovanou poblíž baseballového hřiště. Ti nejodvážnější mohou projít skrz a zakončit tak své sochařské putování,“ popsal výstavu na Hluboké Michal Trpák.

Výstava potrvá až do 29. září letošního roku.

Rozhledna Čestmíra Sušky, který stojí u vchodu

Umění ve městě 2013

pátek, 14. června 2013, 08:40

Pomník Barabům od VáclavaOharek ve tmě od Václava Fialy se stal oblíbenou prolézačkou pro dětiMyslitel Michal Trpák hledí zamyšleně na řeku

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Dnes, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Dnes, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Dnes, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o