Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

V Budějcích tento pátek začnou Dny slovenské kultury

úterý, 17. února 2015, 16:13

Divadla, koncerty, výstavy a veřejné setkání spisovatelů nabídnou od tohoto pátku Dny slovenské kultury v Českých Budějovicích. Na programu 16. ročníku jsou i Dny slovenské kuchyně a Haluškové preteky - soutěž ve vaření halušek s Petrem Stupkou a Lidovou hudbou bratrů Wimmerovců.

Slováci obohatí kulturní nabídku v krajském městě do neděle 28. února. Město na náklady přispěje 250 tisíci korunami.

„V našem městě se tyto dny konají už pošestnácté, takže se dá mluvit o dobře zavedené tradici. Letos jsou ale svým způsobem výjimečné, protože si připomínáme 750. výročí od založení jihočeské metropole, což je předurčuje k slavnostnímu rázu,“ uvedl primátor Jiří Svoboda (ANO).

Pozvání na společenskou akci přijala česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová i slovenský velvyslanec v Praze Peter Weis.

Podle Nadi Vokušové ze Slovenského institutu v Praze je českobudějovický festival slovenské kultury jednou ze tří obdobných akcí v Česku.

Osmidenní přehlídka začne v pátek odpoledne vernisáží fotografií úspěšného slovenského kameramana a autora Slovenské nové vlny Martina Štrby v Radniční výstavní síni. Večer pak zájemci mohou přijít do kina Kotva na českobudějovickou premiéru filmu o autorech Slovenské nové vlny ve Štrbově režii a na besedu.

Další vernisáž se uskuteční v úterý v galerii Nahoře, kde kreativní pohledy na téma Bratislava budou prezentovat Martin Kleibl, Deana Kolenčíková a Michaela Kostková. Z divadel je tentokrát na programu skandální salonní komedie Lordi, kterou režíroval Peter Serge Butko, a konverzační komedie Posledné zbohom Romana Matiska.

Konat se bude také společný česko-slovenský koncert Mariana Banga s Radkem Žaludem, zahraje Slovenská bluesová kapela Bluesweiser a přijede Kristína Band. Lidová hudba bratrů Wimmerovců bude vyhrávat při dnech slovenské kuchyně i na Haluškových závodech v Masných krámech a Clarion Congress Hotelu. Slovenské menu bude také v Restauraci Metropol, Grand Hotelu Zvon a Hotelu Budweis.

V Jihočeském kraji se při posledním sčítání v roce 2011 podle Českého statistického úřadu hlásilo ke slovenské národnosti 6602 obyvatel, v krajském městě potom z 93 715 obyvatel 959 lidí.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají býtVIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Dnes, 14:33Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc...

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodláČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Dnes, 14:05Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby...

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korunLimit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Dnes, 13:59Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o