Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

V Café Klubu Slavie se díky Majálesu cestovalo Afrikou

čtvrtek, 3. května 2012, 08:15

Českobudějovický Café Klub Slavie zahájil Majáles cestovatelskou přednáškou o třech afrických zemích. Popovídat o svých zážitcích z putování Rwandou, Ugandou a Tanzanií přišel cestovatel Šimon Heller.

V pondělí si Budějcká Drbna zase vyjela do ciziny. Nic ji to nestálo, a přesto zážitků si díky vyprávění Šimona užila vcelku dost. Jihočeský student se vydal na cestu do Rwandy za jeho kamarádem Dominikem, který tam už několik let žije a chodí s domorodou dívkou jménem Marlen.

Kdo z vás někdy viděl film Hotel Rwanda či Podat ruku ďáblovi, ví, jaké rasové nepokoje v zemi vládly. Ve Rwandské republice žijí dvě etnické skupiny, a to početnější Hutuové a méně početní Tutsiové. Koncem 19. století se stala tato oblast německou kolonií, která začala dělat rozdíly mezi obyvateli. Vládnoucí vrstvě Tutsiů poskytovali mnoho výhod.

Další osudnou ranou také bylo zvýhodňování Tutsiů Belgičany, takže odpor Hutuů sílil. V roce 1960 se Rwanda stala autonomií a volby vyhráli početnější a utlačovaní Hutuové. Začalo masivní odstraňování Tutsiů.

„Marlen studuje univerzitu, která je ve Rwandě strašně drahá, jen kvůli stipendiu. Na to mají nárok Tutsiové, kteří přišli o rodinu. Marlen nemá dědečka, otce ani bratra. Všichni byli zavražděni a ženy přežily pouze díky útěku,“ vypráví Šimon o rasizmu, který je v tamních obyvatelích neustále zakořeněný. „Bílý člověk je pro ně pořád něco víc. Pro bohatého a bílého člověka mají stejný výraz. Proto také nemohli pochopit, proč jako běloch stopuju a nechci zaplatit, když jsem bohatý,“ dodává.

Díky Šimonovi jsme se zúčastnili rwandské svatby a okoštovali alespoň pohledem lákavá jídla. „Maso je tam na naše poměry hodně levné. Nedělají rozdíly mezi částmi masa. Buď si chcete vybrat, což je dražší, a nebo vám vyberou sami. Každopádně pro nás velmi levné je pro ně velmi drahé. Také hovězí je levnější než kuřecí a vepřové jsem tam nikde neviděl,“ dozvídáme se z poutavého vyprávění.

Ze Rwandy cestoval Šimon Heller do Ugandy, která je špinavější a méně kultivovanější. Také jsme se podívali na nádherné lesy v Tanzanii. „Přednáška se mi moc líbila. Překvapilo mě, jak levně se tam dá vyžít. Taky mě oslovily sobotní úklidové brigády ve Rwandě, na které musejí všichni bez výjimky. To bych u nás taky zavedla,“ hodnotila přednášku jedna z příchozích studentek.

Přednáška Šimona Hellera o putování AfrikouSvatbaDominik a MarlenDalší Šimonova fotografieŠimon HellerAfričané milující fotbalAfrikaJeden z mnoha Šimonových snímkůPřednáška Šimona Hellera o putování Afrikou

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký JokerV čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Dnes, 14:51Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký...

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířatyVIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Dnes, 12:22Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera...

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soudStát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Dnes, 11:39Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o