Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

V Hluboké plavali žraloci, delfíni i plankton

čtvrtek, 19. září 2013, 20:00

Tajemný svět korálových útesů, příběh rodiny delfínů, dramatická setkání se žraloky, nevšední pohled na život v českém rybníku i půvabné podvodní tance potápěčů - Mezinárodní filmový festival Voda, moře, oceány představil ve dnech 12. až 15. září v Hluboké nad Vltavou 31 filmových snímků z 12 zemí světa.

Desátý jubilejní ročník festivalu vyvrcholil tradičním ceremoniačním večerem v KC Panorama vyhlášením oceněných tvůrců a jejich filmů.

Večerem provázel moderátor Petr Svoboda, který uvedl významné hosty - Sira Jamese Manchama, prvního prezidenta republiky Seychyly, Gwilyma Sicobo, seychylského ambassadora, Arifa Sulasono, sekretáře ambassadorky Indonésie, senátora Vladimíra Drymla, člena Dozorčí rady Povodí Vltavy s.p. Václava Krále a režiséra a producenta Michaela Havase.

Hosty a diváky v sále přivítal hlubocký starosta a senátor Tomáš Jirsa a kouzlo vzdálené exotiky vyvolala ukázka balijského vazbového tance.

A pak už následovalo vyhlášení vítězů v několika kategoriích. Předávání cen se ujali například potápěč, muzikant a automobilový závodník Dan Landa, moderátorka Lucie Výborná, Sir James Mancham a další osobnosti. Ceremoniál byl doplněn krátkými ukázkami vítězných filmů, z nichž každý je originálním, neopakovatelným ´vodním´ příběhem.

Nejzajímavější příběh ale napsal ne scénárista, ale život sám. Příběh jedenáctileté, pohybově handicapované Barunky Sedláčkové, která kreslí krásné obrázky ústy. Svou techniku nazývá ´pusopisem´ a její obrázky byly jako součást festivalu vystaveny v prostorách KC Panorama.

Barunka za své obrázky nejen mořského světa získala zvláštní cenu a jeden z jejích obrázků se naopak zvláštní cenou stal - obrázek Tančící modrý anděl byl za desetiletou práci a přínos pro festival věnován prezidentovi festivalu, režisérovi, producentovi a potápěči Stevu Lichtagovi.

Vzácnou cenu mu předal viceprezident festivalu Jindřich Soukal, také filmař, potápěč a dobrodruh. Oba společně pak představili významný světový filmařský projekt 3D Aldabra - výjimečný dokument z objevování záhadného podmořského světa u ostrova Aldabra v Indickém oceánu.

Hlavní cenu festivalu porota udělila Davidu Hannanovi, renomovanému australskému potápěči a filmaři. Závěrečný potlesk finálové části večera pak patřil nejen oceněným filmovým tvůrcům, ale také organizátorům výjimečného festivalu, který je svým zaměřením a obsahem jediný v České republice a ojedinělým v Evropě.

Po ceremoniačním večeru mohli účastníci své dojmy a pocity přenést do dialogů o festivalu na příjemné after party u Relax Bali Café.

S festivalem Voda, moře, oceány 2013 se prolínala také jedna z dalších akcí, festivalem inspirovaná. Tematický týden Doteky Indonésie v Relaxačním a regeneračním centru Hluboká přinesl zajímavé možnosti poznání vzdálené Indonésie - ať už ochutnávkami jídel uznávané indonéské kuchařky Putri R. Mumpuri, nebo workshopy indonéského batikování a tanců.

Velkému zájmu se těšily také speciální jávské masáže a mimořádným zážitkem pro všechny zúčastněné byla beseda s Jindřichem Böhmem, který přiblížil osobnost Miroslava Zikmunda, světoznámého cestovatele. Dojmy z besedy byly umocněny výstavou fotografií, nazvanou století Miroslava Zikmunda.

Výjimečný týden v Hluboké nad Vltavou zmizel v čase jako rybka v oceánu, ale zážitky z něj všem divákům a účastníkům zůstanou, jako příslib už 11. ročníku festivalu, který je svátkem nejen vody, moří a oceánů, ale především filmařského a potápěčského umění.

Steve Lichtag předává hlavní cenu MFF Davidu Hannanovi

Festival Voda, moře, oceány 2013

čtvrtek, 19. září 2013, 19:30

Finále večeraBarunka SedláčkováUkázka z dokumentu o rybníku FarářDoteky Indonésie v RRC - Lucie Výborná a Steve LichtagDoteky Indonésie v RRC - Indonéské pokrmyDan Landa alias Žito 44Balijský vazbový tanecDoteky Indonésie v RRC - Uprostřed Putri M. Mumpuri, uznávaná indonéská kuchařkaFestival Voda, moře, oceány 2013

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na denModřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

pondělí, 16. září 2019, 14:30Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu...

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartouNová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

pondělí, 16. září 2019, 11:57PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou...

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green DayNa příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

pondělí, 16. září 2019, 11:33Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o