Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

V Metropolu začíná několikadenní výstava orchidejí

pátek, 7. března 2014, 16:50

Stovky orchidejí roztodivných tvarů, barev a vůní si budou moci ode dneška až do neděle 16. března prohlédnout návštěvníci českobudějovického Domu kultury Metropol. Novinkami mezi nimi budou některé nové odontohybridy. Výstava je doplněna dalšími druhy rostlin a terárii se živočichy.

Orchideje podle Bohumila Vondruše z pořádajícího Orchidea klubu může dnes skoro každý pěstovat doma v bytě. „Pokud orchideje nepřelijete a poskytnete jim správné množství světla, na které jsou některé náročnější, některé ne, tak je můžete pěstovat bez problémů,“ řekl.

Znalosti to ale přece jenom chce. „Cattleye potřebují přímé slunce, jinak porostou jako divé, ale nepokvetou. Cymbidia, ty zase potřebují na to, aby založily základy květů, velké rozdíly mezi dnem a nocí,“ vysvětlil Vondruš.

Orchideje jako první na jihu Čech pěstovala šlechta v zámcích Hluboká a v Nových Hradech. Podle zpráv pamětníků byla buquoyská - novohradská sbírka větší a rozmanitější.

V padesátých letech minulého století byly podle Vondruše orchideje ideologickými cenzory považovány za buržoazní květiny, proto se ocitly na indexu. Pěstitelé tehdy mohly za orchidejemi cestovat do subtropů a tropů jedině na Kubu nebo do Vietnamu.

V roce 1986 se podařilo založit Jihočeské orchidejové centrum, které o šest let později uspořádalo první malou výstavu tilandsií a orchidejí a zorganizovalo několik přednášek v hotelu Emauzy v Dobré Vodě u Českých Budějovic.

První větší výstavu uspořádal nástupnický Orchidea klub České Budějovice v roce 1998 v krajském městě a v obci Homole. V posledních letech výstavy v Metropolu navštěvuje kolem 7000 lidí, letošní ročník bude už patnáctý. Návštěvníci si tam kvalitní orchideje mohou koupit přímo od pěstitelů.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Dnes, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Dnes, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Dnes, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o