Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

V Metropolu začíná několikadenní výstava orchidejí

pátek, 7. března 2014, 16:50

Stovky orchidejí roztodivných tvarů, barev a vůní si budou moci ode dneška až do neděle 16. března prohlédnout návštěvníci českobudějovického Domu kultury Metropol. Novinkami mezi nimi budou některé nové odontohybridy. Výstava je doplněna dalšími druhy rostlin a terárii se živočichy.

Orchideje podle Bohumila Vondruše z pořádajícího Orchidea klubu může dnes skoro každý pěstovat doma v bytě. „Pokud orchideje nepřelijete a poskytnete jim správné množství světla, na které jsou některé náročnější, některé ne, tak je můžete pěstovat bez problémů,“ řekl.

Znalosti to ale přece jenom chce. „Cattleye potřebují přímé slunce, jinak porostou jako divé, ale nepokvetou. Cymbidia, ty zase potřebují na to, aby založily základy květů, velké rozdíly mezi dnem a nocí,“ vysvětlil Vondruš.

Orchideje jako první na jihu Čech pěstovala šlechta v zámcích Hluboká a v Nových Hradech. Podle zpráv pamětníků byla buquoyská - novohradská sbírka větší a rozmanitější.

V padesátých letech minulého století byly podle Vondruše orchideje ideologickými cenzory považovány za buržoazní květiny, proto se ocitly na indexu. Pěstitelé tehdy mohly za orchidejemi cestovat do subtropů a tropů jedině na Kubu nebo do Vietnamu.

V roce 1986 se podařilo založit Jihočeské orchidejové centrum, které o šest let později uspořádalo první malou výstavu tilandsií a orchidejí a zorganizovalo několik přednášek v hotelu Emauzy v Dobré Vodě u Českých Budějovic.

První větší výstavu uspořádal nástupnický Orchidea klub České Budějovice v roce 1998 v krajském městě a v obci Homole. V posledních letech výstavy v Metropolu navštěvuje kolem 7000 lidí, letošní ročník bude už patnáctý. Návštěvníci si tam kvalitní orchideje mohou koupit přímo od pěstitelů.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkámDětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dnes, 15:42Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba...

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a HercegoviněVIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Dnes, 14:14Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké...

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská PravdaFOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Dnes, 13:52Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o