Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

V Muzeu koněspřežky otevřou novou expozici

pondělí, 28. dubna 2014, 19:12

Jihočeské muzeum otevře ve středu novou expozici v Muzeu koněspřežky v Českých Budějovicích. Partnerem dotovaného projektu Společně dosáhneme více je rakouský Spolek koněspřežné dráhy v Kerschbaumu v Horních Rakousích.

Původně plánovaná venkovní expozice zatím nemohla být vybudována, protože muzeum se podle ředitele Pavla Šafra nestačilo včas dohodnout s Koh-i-noorem na způsobu pronájmu pozemků.

„Nová expozice přinese návštěvníkům jiný pohled na provoz nejstarší železniční dopravy a informace o památkách spojených s historií koněspřežní železnice na území krajského města. Popisuje nejen historii, ale i současnost strážních domků a přibližuje nelehký život drážních strážníků, kteří se v hierarchii železniční společnosti často nalézali na nejspodnějším stupínku,“ řekl autor scénáře expozice Ivo Hajn.

Koněspřežní železnice České Budějovice - Linec, vystavěná v letech 1825 až 1832, byla nejstarší železnicí na evropském kontinentě. Celá trasa z Českých Budějovic do Lince měřila zhruba 129 kilometrů a spojovala české země s Horním Rakouskem. Pravidelný provoz na trati trval čtyřicet let. Osobní vlaky vyjížděly z obou cílových stanic pravidelně jednou denně v pět hodin ráno a křižovaly se v poledne v rakouském Kerschbaumu. Celá cesta tehdy trvala přibližně 14 hodin.

Strážní domek číslo 1 v Mánesově ulici v Českých Budějovicích je i přes dílčí stavební úpravy jedinou autentickou stavbou ve městě, mající přímý vztah ke koněspřežní železnici. Sloužil jako bydlení pro drážní strážníky - zaměstnance železniční společnosti. Každému strážníkovi byl svěřen dohled nad úsekem dlouhým zhruba tři kilometry (1500 sáhů), kde kromě ostrahy prováděl zároveň i nejnutnější práce na údržbě kolejiště.

Po ukončení provozu dráhy byly budovy a pozemky rozprodány. Převážně opuštěné stavby postupně chátraly a zanikly. Zřejmě nejvíce památek na koněspřežku na české straně je na Českokrumlovsku. Za hranicemi v rakouském Kerschbaumu se turisté mohou projet po koněspřežce v replice luxusního vozu Hanibal nebo ve společenském voze Franz Josef. Jízda končí u zrenovovaného nádraží koněspřežky. Tam je muzeum a stylově zařízené restaurace.

Servírovány jsou zvláštní speciality jako koňské koblihy nebo kolejová hopsinka.

Otevření expozice bude v Muzeu koněspřežky v Českých Budějovicích ve středu 30. dubna ve 13 hodin.

Zdroj: ČTK
Foto: www.cestovniinformator.cz

O čem píše Drbna.cz

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve FranciiPo letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Dnes, 14:04Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského...

Havlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenciHavlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenci

Havlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenci

Dnes, 13:39Pražský vrchní soud dnes přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného od...

Dva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna BabišovaDva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna Babišova

Dva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna Babišova

Dnes, 10:47Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za chybu v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o