Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Budějcká Drbna

V pátek ve Slavii dračení, v sobotu sladké mámení

čtvrtek, 1. března 2012, 08:41

Budějcký Café Klub Slavie má pro tento týden opět dvě neodolatelné hudební lahůdky. V pátek tam vystoupí pražská kapela Toxique s jejich novým albem Tips For Grown Up Kids. Neopakovatelnou jízdu dvou výtvarníků Petra Nikla a Ondřeje Smeykala si pak můžete vychutnat první březnovou sobotu.

Po mnoha měsících vymetání mejdanů vydává Toxique své třetí album Tips For Grown Up Kids, které představí v pátek od devíti hodin v Café Klubu Slavie. Kapela je díky svému osobitému stylu neodmyslitelnou součástí mezinárodní klubové scény a stálým hostem festivalových pódií a televizních show.

Veliké popularity dosáhli také díky přesahům do světa módy a designu i neúnavným hledáním způsobů spolupráce se špičkami těchto oborů. Po odehrání jejich pátečního koncertu bude probíhat after párty, které se budou Toxiuque samozřejmě účastnit, proto nepromeškejte svou šanci se s nimi setkat.

Sobotní akci s názvem Slovosleď pořádá občanské sdružení Teatrum mundi o. s., které se zabývá rozvojem kultury v regionech, ve spolupráci s Incogniti o. s. Účinkovat bude český malíř, fotograf, divadelník a hudebník Petr Nikl. Ten se podílel na zrodu pověstné umělecké skupiny Tvrdohlaví.

V roce 2005 se umělec, stejně jako Ondřej Smeykal, stal autorem koncepce výstavní expozice českého pavilonu na Expo v japonském Aichi, jež nesla poetický název Zahrada fantazie a hudby. Výtvarník se však nenechá zahanbit ani na poli literárním, a to například knihou Blázníček. Veršované panoptikum různorodých lidiček, seskládané z postaviček bláznivých, postav něčím vyčnívajících, postav zvláštně činorodých nebo postav zcela obyčejných.

Spolu s Petrem Niklem uvidíte českého profesionálního hráče na australský domorodý nástroj didgeridoo. Ondřej svým unikátním a svérázným projevem objevuje nové dosud neprobádané oblasti hry na didgeridoo a posunutím zvukových možností nástroje o několik řádů dále, tak pro současné interprety představuje velkou výzvou.

Mimoto je Ondřej, stejně jako Petr Nikl, absolventem pražské AVU a v Austrálii se zabýval studiem aboriginského skalního malířství na univerzitě v Canberre. S australským didgeridooistou Ianem Woodem založil kultovní skupinu Wooden Toys.

A na závěr pro vás Budějcká Drbna připravila malou perličku v podobě legendy o didgeridoo. Ta praví, že jistý aboriginský mladík rozdělával oheň a hledaje suché dříví nalezl dutý kmínek eukalyptu. Když jej zdvihl, všiml si spousty termitů pobíhajících v dutině nalezeného kousku dřeva. Mladíkovi bylo líto upálit bezmocné tvory a chtěl je vyfouknout z dutiny, kterou si sami vykousali. Přiložil rty ke kmínku, ale při prvním vydechnutí vzduchu se ozval zvláštní vrnivý zvuk, který sice termity nevyhnal, ale zato ukázal lidem cestu k jednomu z prvních hudebních nástrojů vůbec.

Foto: www.toxique.cz

Napsala Alena Voglová

Kam dál?

SOUTĚŽ: Čtvrteční večer rozproudí Děda Mládek Illegal BandSOUTĚŽ: Čtvrteční večer rozproudí Děda Mládek Illegal Band

SOUTĚŽ: Čtvrteční večer rozproudí Děda Mládek Illegal Band

středa, 29. února 2012, 12:30Máte rádi muziku Ivana Mládka? Baví vás ji poslouchat ve velmi osobitém a netradičním pojetí?...

Black & White: Plesání s Jihočeskou hospodářskou komorouBlack & White: Plesání s Jihočeskou hospodářskou komorou

Black & White: Plesání s Jihočeskou hospodářskou komorou

úterý, 28. února 2012, 12:56V pátek 24. února se prostory ArtIGY zaplnily hosty prvního společenského plesu Jihočeské...

FOTO: Populární HE band otevřel Modrý dveřeFOTO: Populární HE band otevřel Modrý dveře

FOTO: Populární HE band otevřel Modrý dveře

pátek, 24. února 2012, 16:00Když vystoupila budějcká reggae a funky kapela HE band v Modrých dveřích naposledy, bylo z toho...

© 2011 - 2018 TRIMA CB, s. r. o

Zavřít reklamu

Reklamní sdělení