Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

V pátek ve Slavii dračení, v sobotu sladké mámení

čtvrtek, 1. března 2012, 08:41

Budějcký Café Klub Slavie má pro tento týden opět dvě neodolatelné hudební lahůdky. V pátek tam vystoupí pražská kapela Toxique s jejich novým albem Tips For Grown Up Kids. Neopakovatelnou jízdu dvou výtvarníků Petra Nikla a Ondřeje Smeykala si pak můžete vychutnat první březnovou sobotu.

Po mnoha měsících vymetání mejdanů vydává Toxique své třetí album Tips For Grown Up Kids, které představí v pátek od devíti hodin v Café Klubu Slavie. Kapela je díky svému osobitému stylu neodmyslitelnou součástí mezinárodní klubové scény a stálým hostem festivalových pódií a televizních show.

Veliké popularity dosáhli také díky přesahům do světa módy a designu i neúnavným hledáním způsobů spolupráce se špičkami těchto oborů. Po odehrání jejich pátečního koncertu bude probíhat after párty, které se budou Toxiuque samozřejmě účastnit, proto nepromeškejte svou šanci se s nimi setkat.

Sobotní akci s názvem Slovosleď pořádá občanské sdružení Teatrum mundi o. s., které se zabývá rozvojem kultury v regionech, ve spolupráci s Incogniti o. s. Účinkovat bude český malíř, fotograf, divadelník a hudebník Petr Nikl. Ten se podílel na zrodu pověstné umělecké skupiny Tvrdohlaví.

V roce 2005 se umělec, stejně jako Ondřej Smeykal, stal autorem koncepce výstavní expozice českého pavilonu na Expo v japonském Aichi, jež nesla poetický název Zahrada fantazie a hudby. Výtvarník se však nenechá zahanbit ani na poli literárním, a to například knihou Blázníček. Veršované panoptikum různorodých lidiček, seskládané z postaviček bláznivých, postav něčím vyčnívajících, postav zvláštně činorodých nebo postav zcela obyčejných.

Spolu s Petrem Niklem uvidíte českého profesionálního hráče na australský domorodý nástroj didgeridoo. Ondřej svým unikátním a svérázným projevem objevuje nové dosud neprobádané oblasti hry na didgeridoo a posunutím zvukových možností nástroje o několik řádů dále, tak pro současné interprety představuje velkou výzvou.

Mimoto je Ondřej, stejně jako Petr Nikl, absolventem pražské AVU a v Austrálii se zabýval studiem aboriginského skalního malířství na univerzitě v Canberre. S australským didgeridooistou Ianem Woodem založil kultovní skupinu Wooden Toys.

A na závěr pro vás Budějcká Drbna připravila malou perličku v podobě legendy o didgeridoo. Ta praví, že jistý aboriginský mladík rozdělával oheň a hledaje suché dříví nalezl dutý kmínek eukalyptu. Když jej zdvihl, všiml si spousty termitů pobíhajících v dutině nalezeného kousku dřeva. Mladíkovi bylo líto upálit bezmocné tvory a chtěl je vyfouknout z dutiny, kterou si sami vykousali. Přiložil rty ke kmínku, ale při prvním vydechnutí vzduchu se ozval zvláštní vrnivý zvuk, který sice termity nevyhnal, ale zato ukázal lidem cestu k jednomu z prvních hudebních nástrojů vůbec.

Foto: www.toxique.cz

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají býtVIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

pondělí, 19. srpna 2019, 14:33Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc...

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodláČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

pondělí, 19. srpna 2019, 14:05Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby...

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korunLimit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

pondělí, 19. srpna 2019, 13:59Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o