Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Víkend v Hluboké byl ve znamení vína

pondělí, 16. září 2013, 20:00

Minulou sobotu bylo na hlubockém Náměstí Československé armády rušno. Konaly se tady totiž tradiční Jihočeské slavnosti vína. Stejně jako každý rok nechyběl ani významný český panovník. Letos to byl král Václav, který symbolicky předával sklizené víno starostovi Tomáši Jirsovi.

Slavnosti zahájil velkolepý průvod městem, v jehož čele šla královská družina doprovázená početnou skupinou mažoretek všech věkových kategorií ze souboru Hlubocké princezny, sborem dobrovolných hasičů a dalšími účastníky slavností.

Během slavnostního zahájení na pódiu vystoupil Luboš Dušek, který se stará o hlubockou vinici, a popsal, jaké úkony během roku musí provést, aby byla úroda tak dobrá, jako letos.

Zastupitelka Hluboké nad Vltavou Hana Hricová zase všem návštěvníkům popřála příjemné odpoledne a doporučila ochutnat výrobky se značkou „Chutná hezky. Jihočesky“.

Starosta Tomáš Jirsa poděkoval všem účastníkům slavností a také Českému hydrometeorologickému ústavu za krásné počasí. Po přípitku vystoupila hudební skupina Aquarel, na kytaru hrála a zpívala Petra Sýkorová a předvedly se také děti ze Základní školy v Hluboké nad Vltavou.

Od 13 do 18 hodin probíhala degustace vína pro veřejnost. Po celý den si návštěvníci mohli zakoupit občerstvení, víno, burčák či suvenýry v jednom z mnoha stánků. Samozřejmě nechyběl ani doprovodný program pro děti, které mohly v Knížecím dvoře využít nafukovací atrakce.

Původní vinice byla založena v roce 1534 tehdejším vlastníkem Hlubockého panství Ondřejem Ungnad ze Suneku. Přestože se vinné révě v tehdejším Frauenbergu (později Hluboké) dařilo, Schwarzenbergové, kteří později panství převzali, dali přednost cizozemským vínům před českými, dováželi raději víno z Francie a vinice zanikla.

K návratu k tradici a jejímu obnovení došlo až v roce 2004, kdy na jižním svahu pod Knížecím dvorem byla vytvořena vinice, a byly tam vysázeny první sazenice révy.

Jihočeské slavnosti vína v Hluboké

Jihočeské slavnosti vína v Hluboké

pondělí, 16. září 2013, 19:50

Jihočeské slavnosti vína v HlubokéJihočeské slavnosti vína v HlubokéJihočeské slavnosti vína v HlubokéJihočeské slavnosti vína v HlubokéJihočeské slavnosti vína v HlubokéJihočeské slavnosti vína v Hluboké

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísníPravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Dnes, 15:02Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě...

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdneVeterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Dnes, 14:19Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy...

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především mužeElektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Dnes, 11:42Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o