Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Víkend v Hluboké byl ve znamení vína

pondělí, 16. září 2013, 20:00

Minulou sobotu bylo na hlubockém Náměstí Československé armády rušno. Konaly se tady totiž tradiční Jihočeské slavnosti vína. Stejně jako každý rok nechyběl ani významný český panovník. Letos to byl král Václav, který symbolicky předával sklizené víno starostovi Tomáši Jirsovi.

Slavnosti zahájil velkolepý průvod městem, v jehož čele šla královská družina doprovázená početnou skupinou mažoretek všech věkových kategorií ze souboru Hlubocké princezny, sborem dobrovolných hasičů a dalšími účastníky slavností.

Během slavnostního zahájení na pódiu vystoupil Luboš Dušek, který se stará o hlubockou vinici, a popsal, jaké úkony během roku musí provést, aby byla úroda tak dobrá, jako letos.

Zastupitelka Hluboké nad Vltavou Hana Hricová zase všem návštěvníkům popřála příjemné odpoledne a doporučila ochutnat výrobky se značkou „Chutná hezky. Jihočesky“.

Starosta Tomáš Jirsa poděkoval všem účastníkům slavností a také Českému hydrometeorologickému ústavu za krásné počasí. Po přípitku vystoupila hudební skupina Aquarel, na kytaru hrála a zpívala Petra Sýkorová a předvedly se také děti ze Základní školy v Hluboké nad Vltavou.

Od 13 do 18 hodin probíhala degustace vína pro veřejnost. Po celý den si návštěvníci mohli zakoupit občerstvení, víno, burčák či suvenýry v jednom z mnoha stánků. Samozřejmě nechyběl ani doprovodný program pro děti, které mohly v Knížecím dvoře využít nafukovací atrakce.

Původní vinice byla založena v roce 1534 tehdejším vlastníkem Hlubockého panství Ondřejem Ungnad ze Suneku. Přestože se vinné révě v tehdejším Frauenbergu (později Hluboké) dařilo, Schwarzenbergové, kteří později panství převzali, dali přednost cizozemským vínům před českými, dováželi raději víno z Francie a vinice zanikla.

K návratu k tradici a jejímu obnovení došlo až v roce 2004, kdy na jižním svahu pod Knížecím dvorem byla vytvořena vinice, a byly tam vysázeny první sazenice révy.

Jihočeské slavnosti vína v Hluboké

Jihočeské slavnosti vína v Hluboké

pondělí, 16. září 2013, 19:50

Jihočeské slavnosti vína v HlubokéJihočeské slavnosti vína v HlubokéJihočeské slavnosti vína v HlubokéJihočeské slavnosti vína v HlubokéJihočeské slavnosti vína v HlubokéJihočeské slavnosti vína v Hluboké

O čem píše Drbna.cz

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve FranciiPo letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Dnes, 14:04Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského...

Havlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenciHavlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenci

Havlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenci

Dnes, 13:39Pražský vrchní soud dnes přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného od...

Dva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna BabišovaDva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna Babišova

Dva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna Babišova

Dnes, 10:47Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za chybu v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o