Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Víkend zpestří akce na památkových objektech

pátek, 25. října 2013, 09:19

Prodloužený víkend na jihu Čech zpestří akce na hradech a zámcích nebo třeba Rybářské slavnosti v Hluboké nad Vltavou. Státní svátek je také mimořádnou příležitostí k návštěvě Benešovy vily v Sezimově Ústí na Táborsku.

Nadcházející víkend je pro většinu památkových objektů zároveň posledním v hlavní návštěvnické sezóně. „Některé z jihočeských památek ve správě Národního památkového ústavu si pro návštěvníky připravily stylové rozloučení. Konat se budou hrané večerní prohlídky, hradní slavnosti, výstava figurkářských miniatur nebo třeba koncert nejkrásnějších operních árií,“ řekla mluvčí NPÚ Jitka Skořepová.

V Nových Hradech na Českobudějovicku se už tradičně loučí s hlavní návštěvnickou sezonou Podzimními hradními slavnostmi. Jejich oblíbenou součástí jsou páteční večerní scénicky ztvárněné prohlídky hradu, letos nazvané Buquoyská historie.

V sobotu je na programu mimo jiné ukázka dobytí hradu Karlem Bonaventurou Buquoyem, atmosféru bojů pak odlehčí představení dobových tanců či ukázky sokolnictví. Vstup na hradní slavnosti je zdarma.

V zámeckém areálu v Dačicích bude od pátku do neděle neobvyklé setkání figurkářů a tvůrců malovaných miniatur. „Návštěvníci budou moci obdivovat vybrané ukázky prací figurkářů. Jedná se nejen o figurky v podobě historických osobností, vojáků různých armád a období či postav sci-fi, ale také o modely strojů a krajinných dioramat. Zároveň budou moci lidé koukat pod ruku tvůrcům těchto modelů, kteří budou mít své pracovní stoly rozložené přímo ve výstavní místnosti,“ popsal víkend na zámku kastelán Jan Mikeš.

Závěr hlavní návštěvnické sezony v klášteře Zlatá Koruna se ponese ve znamení hudby. V neděli se tam uskuteční koncert. Zazní na něm písně a slavné árie, dueta i kvarteta z oper Mozarta, Pucciniho, Händela, Wagnera a dalších slavných autorů.

O pondělním svátku budou všechny státní památky na jihu Čech otevřené. Pak už musí zájemci sledovat otvírací hodiny. Čtvrtek 31. října je posledním dnem letošní hlavní návštěvnické sezony. Tři památkové objekty ve správě NPÚ od 1. listopadu zahajují zimní provoz.

Do Sezimova Ústí se mohou zájemci naposledy přijet podívat na oblíbená zákoutí prezidenta Edvarda Beneše, jídelnu, pracovnu i ložnici. Interiér je vybaven starožitnostmi a dobovým nábytkem, kterým svůj dům vybavili manželé Benešovi. Součástí komentované prohlídky je i procházka přilehlým parkem.

V Hluboké nad Vltavou začnou v neděli Rybářské slavnosti u příležitosti výlovu třetího největšího rybníka v Česku - Bezdrev.

Zdroj: ČTK
Foto: www.hrad-novehrady.eu

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun rybKvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

sobota, 17. srpna 2019, 20:16Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na...

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vláděČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

sobota, 17. srpna 2019, 20:01Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek...

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidíKlíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

sobota, 17. srpna 2019, 17:54Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o