Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Vinobraní na Hluboké si užili děti i dospělí

pondělí, 17. září 2012, 16:11

In vino veritas? Je ve víně pravda? Jestli tohle tvrzení platí, to Budějcká Drbna nezjistila, ale že je s vínem spojeno veselí a pohoda, o tom se v sobotu 15. září přesvědčila v Hluboké nad Vltavou.

Konaly se zde Jihočeské slavnosti vína, jejichž součástí byla degustace 46 vzorků bílých, červených a růžových vín a také ochutnávka letošní úrody révy vinné, která roste na malé hlubocké vinici.

Vinobraní zahájil slavnostní průvod, který prošel hlavní hlubockou ulicí. V čele průvodu jel kočár s Karlem IV., kterého doprovázela jeho věrná družina, ztvárněná hereckým spolkem Kříž-žáci v historických kostýmech.

Následoval hlubocký pěvecký sbor Záviš, zástupci Sokola i baráčníků. Nejvýraznějším prvkem průvodu byly červenobílé mažoretky Hlubocké princezny, které v synchronizovaném pochodovém kroku zaujaly diváky svým věkovým složením - od čtyřletých holčiček až po mažoretky - maminky.

Za mažoretkami pochodovala kapela z partnerského města Neustadt an der Aisch. Pestrý průvod doprovodil Karla IV. až na náměstí, kde na pódiu u kostela pozdravili návštěvníky slavností starostové obou partnerských měst, za Hlubokou Tomáš Jirsa, za Neustadt an der Aisch Klaus Meier.

Starosta Hluboké Jirsa navíc tradičně převzal od Karla IV. ´vzorek´ vinných hroznů z hlubocké vinice k ochutnávce. Při ochutnávání vína Tomáš Jirsa nepochybně vzpomněl slov básně Jana Nerudy, v níž Karel IV. nad vínem českým k Buškovi z Velhartic promlouvá, že „to víno má svůj zvláštní ráz, zprv trpké, ale milé zas - my, myslím, se už vpili!“.

Připomenuta byla i historie pěstování vinné révy v Hluboké nad Vltavou, kterou v roce 1534 zavedl založením vinice tehdejší vlastník hlubockého panství, Ondřej Ungnad ze Suneku. Přestože se vinné révě v tehdejším Frauenbergu (později Hluboké) dařilo, Schwarzenbergové, kteří později panství převzali, dali přednost cizozemským vínům před českými, dováželi raději víno z Francie a vinice zanikla. K návratu k tradici a jejímu obnovení došlo až v roce 2004, kdy na jižním svahu pod Knížecím dvorem byla vytvořena vinice a byly vysázeny první sazenice révy.

Po úvodních oficialitách mohli návštěvníci vinobraní užívat všech připravených aktivit, staročeský trh jim nabídl možnost zakoupit ve stáncích uzeniny, sýry, sladkosti i české řemeslné výrobky dřevěné, textilní i proutěné. Na pódiu se během odpoledne představila k tanci i poslechu Lidová muzika Václavanka, kapela Frankenland z partnerského města či houslistka Lenka Němcová.

V programu byla i atrakce pro děti, které v Knížecím dvoře řádily na nafukovacím skákacím hradu. A dospělí? Ti po vzoru Buška z Velhartic, který „máčel ret a pysk a víno ku půnebí tisk a po jazyku válel“ vychutnávali opojnou chuť vín a pohodového sobotního odpoledne a večera.

Slavnosti vína v Hluboké nad Vltavou

Slavnosti vína v Hluboké nad Vltavou

pondělí, 17. září 2012, 16:05

Slavnosti vína v Hluboké nad VltavouSlavnosti vína v Hluboké nad VltavouSlavnosti vína v Hluboké nad VltavouSlavnosti vína v Hluboké nad VltavouSlavnosti vína v Hluboké nad VltavouSlavnosti vína v Hluboké nad Vltavou

O čem píše Drbna.cz

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve FranciiPo letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Dnes, 14:04Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského...

Havlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenciHavlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenci

Havlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenci

Dnes, 13:39Pražský vrchní soud dnes přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného od...

Dva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna BabišovaDva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna Babišova

Dva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna Babišova

Dnes, 10:47Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za chybu v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o