Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Voda moře oceány na Hluboké

čtvrtek, 15. září 2011, 10:10

30 soutěžních snímků ze 13 zemí se utká ve finálovém klání o vítězství na Mezinárodním festivalu Voda moře oceány, který se koná od pátku do neděle v Hluboké nad Vltavou. Na jihu Čech se filmy a dokumenty se specifickou tematikou představí již podruhé, celkově se však jedná o jedenáctý ročník festivalu.

„Tento festival považuji za výborné oživení turistického ruchu po skončení hlavní sezony. Doufáme, že by zde mohla vzniknout nová tradice. Také tema festivalu je pro jižní Čechy vhodné, neboť právě tento region a konkrétně město Hluboká mají s vodou spojení,“ řekl starosta Hluboké Tomáš Jirsa.

Vyhlašovatelem akce je Nadační fond Crystal Planet, prezidentem festivalu se stal světoznámý potápěč, dobrodruha a filmař Steve Lichtag. Návštěvníci festivalu se mohou těšit také na významnou osobnost mezi filmaři-potápěči, ekology i „žralokáři“ Michaela Rutzena z JAR, který natáčí podvodní snímky například pro BBC nebo National Geography. Společně s Lichtagem  a výkonným producentem projektu Jindřichem Soukalem právě na Hluboké představí plány na nový 3D projekt ze světa bílého žraloka. „Tento nový film je pro nás velká  a dramatická výzva, čeká nás proto tvrdá práce,“ svěřil se Steve Lichtag.

Hlavním festivalovým centrem bude hlubocké kino Panorama s přilehlou kavárnou Relax Bali, programy pro veřejnost a školy poběží v pátek a sobotu navíc také v edukačním centru ZOO Ohrada. Lidé kromě filmů uvidí také výstavu fotografií Richarda Jaroňka, poslechnout si mohou také přednášku na téma Žralok – právo zabíjet a přežít.

Hlubocký festival letos návštěvníky zavede i na jihovýchod Asie. Spoluúčast a uměleckou podporu přislíbila Indonéská ambasáda. Závěrečný ceremoniál, kterým provede moderátorka Bára Štěpánová, se uskuteční v sobotu 17. září v 18 hodin. Vyhlašování bude koncipováno v indonéském stylu. Svou přítomnost přislíbila také Její Excelence velvyslankyně Indonéské republiky Emeria Siregar, která udělí speciální „Award of Embassy of Indonesia“.

Pořadatelé se také letos těší na odbornou veřejnost, ale i diváky z regionu a studenty a žáky místních škol. Ti všichni již během minulého ročníku dokázali, že jim téma vody je důvěrně známé. „Vidím dorůstat své děti a sleduji, jak se staví k přírodě,“ říká Jindřich Soukal. „Proto je důležité jim zprostředkovat filmy s touto tematikou.“  Emotivní filmové příběhy, které festival opět nabídne, pozve mladší diváky do světa, na jehož ochraně by všem lidembez ohledu na věk mělo záležet.

Autor: Olga Píšová, Budějcká Drbna

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísníPravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Dnes, 15:02Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě...

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdneVeterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Dnes, 14:19Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy...

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především mužeElektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Dnes, 11:42Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o