Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Vychází nová kniha o koněspřežce mezi Budějcemi a Lincem

úterý, 30. prosince 2014, 08:43

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích vydává v těchto dnech publikaci s názvem Strážní domky a drážní strážníci - Strážní domky a život drážních strážníků na koněspřežní železnici České Budějovice - Linec. Kniha je neprodejná a je na požádání k dispozici v Jihočeském muzeu.

Publikace, kterou zpracoval historik Ivo Hajn, poskytuje nejen informace o vzniku vlastní koněspřežní dráhy z Českých Budějovic do Lince, ale také pojednává o tom, co výstavbě předcházelo, jak probíhala a také jak byla po ukončení provozu koněspřežky značná část její trati přestavěna na parní provoz.

Naleznete zde i historii jednotlivých strážních domků po celé délce trati, vlastní provoz na koněspřežce, na jejích nádražích i jednotlivých stanicích i práci drážních strážníků, jejich každodenní povinnosti, rodinný život v těchto domcích, a to včetně jídelníčku i zajímavých dobových receptů.

Součástí publikace je také katalog všech strážních domků po celé trati koňky od Českých Budějovic do Lince, a to s kompletní dokumentací, mapami, fotografiemi a popisem původního i stávajícího stavu.

Publikace Strážní domky a drážní strážníci - Strážní domky a život drážních strážníků na koněspřežní železnici České Budějovice - Linec vhodně doplňuje novou stálou expozici stejného názvu, umístěnou ve Strážním domku koněspřežky, v národní kulturní památce v Mánesově ulici a vytvořenou v rámci téhož přeshraničního projektu.

Kniha vyšla v rámci příhraničního projektu Muzeum koněspřežky - prostor pro společnou historii, setkání a vzdělávání realizovaného z Operačního programu Cíle 3 Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007-2013 a z rozpočtu Jihočeského kraje.

Napsala Hana Švejkarová
Foto: www.cestovniinformator.cz

Kam dál?

Café Klub Slavie bude o Vánocích praskat ve švechCafé Klub Slavie bude o Vánocích praskat ve švech

Café Klub Slavie bude o Vánocích praskat ve švech

úterý, 23. prosince 2014, 20:02Štědrovečerní mecheche a hvězda top chart DNB na první svátek vánoční. Vánoce v Café Klubu Slavie...

Živý betlém bude opět k vidění na Piaristickém náměstíŽivý betlém bude opět k vidění na Piaristickém náměstí

Živý betlém bude opět k vidění na Piaristickém náměstí

pondělí, 22. prosince 2014, 09:32Jedna z nekrásnějších předvánočních akcí se dnes (22. prosince) od 17 hodin uskuteční na budějckém...

Adventní program ještě nabídne divadlo i koledyAdventní program ještě nabídne divadlo i koledy

Adventní program ještě nabídne divadlo i koledy

neděle, 21. prosince 2014, 11:22Kulturní program Budějovického adventu, který nabídl několik desítek akcí, se pomalu chýlí ke...

© 2011 - 2018 TRIMA NEWS, s. r. o

Zavřít reklamu

Reklamní sdělení