Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Vychází nová kniha o koněspřežce mezi Budějcemi a Lincem

úterý, 30. prosince 2014, 08:43

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích vydává v těchto dnech publikaci s názvem Strážní domky a drážní strážníci - Strážní domky a život drážních strážníků na koněspřežní železnici České Budějovice - Linec. Kniha je neprodejná a je na požádání k dispozici v Jihočeském muzeu.

Publikace, kterou zpracoval historik Ivo Hajn, poskytuje nejen informace o vzniku vlastní koněspřežní dráhy z Českých Budějovic do Lince, ale také pojednává o tom, co výstavbě předcházelo, jak probíhala a také jak byla po ukončení provozu koněspřežky značná část její trati přestavěna na parní provoz.

Naleznete zde i historii jednotlivých strážních domků po celé délce trati, vlastní provoz na koněspřežce, na jejích nádražích i jednotlivých stanicích i práci drážních strážníků, jejich každodenní povinnosti, rodinný život v těchto domcích, a to včetně jídelníčku i zajímavých dobových receptů.

Součástí publikace je také katalog všech strážních domků po celé trati koňky od Českých Budějovic do Lince, a to s kompletní dokumentací, mapami, fotografiemi a popisem původního i stávajícího stavu.

Publikace Strážní domky a drážní strážníci - Strážní domky a život drážních strážníků na koněspřežní železnici České Budějovice - Linec vhodně doplňuje novou stálou expozici stejného názvu, umístěnou ve Strážním domku koněspřežky, v národní kulturní památce v Mánesově ulici a vytvořenou v rámci téhož přeshraničního projektu.

Kniha vyšla v rámci příhraničního projektu Muzeum koněspřežky - prostor pro společnou historii, setkání a vzdělávání realizovaného z Operačního programu Cíle 3 Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007-2013 a z rozpočtu Jihočeského kraje.

Napsala Hana Švejkarová
Foto: www.cestovniinformator.cz

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procentSTUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Dnes, 11:51Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to...

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsalZeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Dnes, 09:47Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica...

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

sobota, 19. října 2019, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o