Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Výstava na radnici upozorní na významné jihočeské stavby

středa, 4. září 2013, 09:21

Ve výstavní síni budějcké radnice začne ve čtvrtek výstava Známá neznámá o jihočeské architektuře 20. století. Představí tematické skupiny staveb a také medailonky některých významných jihočeských architektů. Doplní ji modely architektury a dobové užité umění.

Výstavu připravil Národní památkový ústav. „Hlavním cílem výstavy je upozornit širokou veřejnost na významné stavby postavené na území jižních Čech během 20. století. Pomocí bohatého obrazového materiálu a doprovodných textů bude představeno několik desítek známých i méně známých moderních staveb,“ uvedla mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Jde jak o stavby občanské vybavenosti a obytné budovy, které se nacházejí v centrech měst, tak o různé průmyslové a hospodářské stavby nacházející se spíše v okrajových částech obcí.

Význam této architektury, která zahrnuje široké spektrum slohů a stylů, bude prezentován nejen v souvislosti s vývojem v jižních Čechách, ale je zasazen také do kontextu celostátní a světové architektonické produkce.

„Naším záměrem je přiblížit tuto architekturu, která sice dotváří podobu měst, ale většinou kolem ní procházíme bez povšimnutí. Často strohá a přísná architektura bez ozdob na první pohled nevzbudí naši pozornost, většinou nedokážeme docenit tuto relativně mladou architekturu a u části z nás stále převažuje subjektivní pohled na stavby z dob komunismu,“ řekla jedna z autorek výstavy Eva Zuzáková.

Podle ní je nejvyšší čas začít věnovat této architektuře více pozornosti, protože tyto stavby většinou nejsou památkově chráněny a více než klasické historické budovy jsou ohroženy demolicí a zanedbáváním.

Výstava bude veřejnosti přístupná zdarma od pátku 6. září do neděle 22. září.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladýchPodle studií je na internetu závislá polovina mladých

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

sobota, 21. září 2019, 13:59Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou...

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v OstravěČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

sobota, 21. září 2019, 11:35Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany,...

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitěTÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

sobota, 21. září 2019, 11:29Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o