Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Výstava Šangri-la přenese do Himálaje. Otevřela ji bhútánská královna matka

pondělí, 20. dubna 2015, 10:35

Unikátní výstava Šangri-la, která představuje krásy pod Himálajem, tedy Nepálu, Tibetu, Bhútánu a Indie, byla v sobotu zahájena v Jihočeském muzeu. Otevřít ji v doprovodu své delegace přijela dokonce i Její Výsost Bhútánu Ashi Sangay Choden Wangchuck, jenž byla na třídenní návštěvě České republiky.

Společně ji uvítali hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, primátor města Jiří Svoboda a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Rozsáhlá výstava, kterou má na svědomí cestovatel Rudolf Švaříček, nabízí návštěvníkům proniknout do tajů himálajské kultury.

K vidění jsou různé mystické masky, hudební nástroje, zbraně, ale i jiné velmi zajímavé artefakty. Pro štěstí může polít sloní bůh Ganešu. Celá výstava navíc přenese do míst, kde je hlavním náboženstvím buddhismus. To všechno až do příštího roku, kdy z Jihočeského muzea Šangri-la zmizí.

„Máme hodně společného, například téměř stejný počet obyvatel,“ pobavil na úvod následné vernisáže hejtman Jiří Zimola. Připomněl, že i jižní Čechy mají královskou minulost a milují životní prostředí. „V Bhútánu jsou minimálně dvě věci, které Česká republika umí. Jsou tam obrovské možnosti pro výstavbu hydroelektráren a je to nepochybně i trh pro naše letadla,“ doplnil jej ministr Mládek.

Bhútán by rád přivítal více českých turistů

Vernisáž byla doplněna o několik zajímavých vystoupení, které návštěvníkům představili tamní kulturu. „Chtěl bych pogratulovat Jihočeskému muzeu k výstavě, protože znamená průřez celým regionem. Bhútán byl dlouhou dobu uzavřenou zemí, ale v minulém roce už si do ní našlo cestu na 120 českých turistů,“ přidal mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky v Indii s přiakreditací pro Bhútán Miroslav Stašek.

Královský protokol neumožňuje Její Výsosti hovořit, a tak se slova za ní ujala první bhútánská ministryně v sukni Aum Dorji Choden, která zastává úřad práce a sociálních věcí. „Již po několika okamžicích jsme se zde cítili jako doma v Bhútánu,“ poděkovala organizátorům úvodem. „Oblast Himálaje skrývá legendárního Yettiho a my věříme, že není daleko od nás,“ pobavila účastníky podobně jako jihočeský hejtman.

Vzápětí ale naladila na vážnější notu. „Všudypřítomná síla globalizace vytlačuje tradice a kulturu někam úplně na okraj a často k úplnému zničení. Proti těmto místům ale jsou oblasti, kde tradice zůstává nejenom zachována, ale vzkvétá. Prostřednictvím takové výstavy chceme počet českých turistů v Bhútánu zvýšit,“ zmínila ministryně.

Přenést se do Himálaje můžete v Jihočeském muzeu až do konce března roku 2016. Lístek na obohacující a přínosnou výstava stojí v základní ceně 100 korun, při slevě 70 korun a rodinné vstupné vyjde na 260 korun.

O čem píše Drbna.cz

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procentSTUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

STUDIE: Neobydlených bytů jsou v Praze nižší jednotky procent

Dnes, 11:51Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent. Vyplývá to...

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsalZeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Zeman vyznamená Klause či Kusturicu, Babiš již seznam podepsal

Dnes, 09:47Bývalý prezident Václav Klaus, válečný veterán Emil Boček, srbský filmový režisér Emir Kusturica...

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

sobota, 19. října 2019, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o