Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Výstava Šangri-la přenese do Himálaje. Otevřela ji bhútánská královna matka

pondělí, 20. dubna 2015, 10:35

Unikátní výstava Šangri-la, která představuje krásy pod Himálajem, tedy Nepálu, Tibetu, Bhútánu a Indie, byla v sobotu zahájena v Jihočeském muzeu. Otevřít ji v doprovodu své delegace přijela dokonce i Její Výsost Bhútánu Ashi Sangay Choden Wangchuck, jenž byla na třídenní návštěvě České republiky.

Společně ji uvítali hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, primátor města Jiří Svoboda a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Rozsáhlá výstava, kterou má na svědomí cestovatel Rudolf Švaříček, nabízí návštěvníkům proniknout do tajů himálajské kultury.

K vidění jsou různé mystické masky, hudební nástroje, zbraně, ale i jiné velmi zajímavé artefakty. Pro štěstí může polít sloní bůh Ganešu. Celá výstava navíc přenese do míst, kde je hlavním náboženstvím buddhismus. To všechno až do příštího roku, kdy z Jihočeského muzea Šangri-la zmizí.

„Máme hodně společného, například téměř stejný počet obyvatel,“ pobavil na úvod následné vernisáže hejtman Jiří Zimola. Připomněl, že i jižní Čechy mají královskou minulost a milují životní prostředí. „V Bhútánu jsou minimálně dvě věci, které Česká republika umí. Jsou tam obrovské možnosti pro výstavbu hydroelektráren a je to nepochybně i trh pro naše letadla,“ doplnil jej ministr Mládek.

Bhútán by rád přivítal více českých turistů

Vernisáž byla doplněna o několik zajímavých vystoupení, které návštěvníkům představili tamní kulturu. „Chtěl bych pogratulovat Jihočeskému muzeu k výstavě, protože znamená průřez celým regionem. Bhútán byl dlouhou dobu uzavřenou zemí, ale v minulém roce už si do ní našlo cestu na 120 českých turistů,“ přidal mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky v Indii s přiakreditací pro Bhútán Miroslav Stašek.

Královský protokol neumožňuje Její Výsosti hovořit, a tak se slova za ní ujala první bhútánská ministryně v sukni Aum Dorji Choden, která zastává úřad práce a sociálních věcí. „Již po několika okamžicích jsme se zde cítili jako doma v Bhútánu,“ poděkovala organizátorům úvodem. „Oblast Himálaje skrývá legendárního Yettiho a my věříme, že není daleko od nás,“ pobavila účastníky podobně jako jihočeský hejtman.

Vzápětí ale naladila na vážnější notu. „Všudypřítomná síla globalizace vytlačuje tradice a kulturu někam úplně na okraj a často k úplnému zničení. Proti těmto místům ale jsou oblasti, kde tradice zůstává nejenom zachována, ale vzkvétá. Prostřednictvím takové výstavy chceme počet českých turistů v Bhútánu zvýšit,“ zmínila ministryně.

Přenést se do Himálaje můžete v Jihočeském muzeu až do konce března roku 2016. Lístek na obohacující a přínosnou výstava stojí v základní ceně 100 korun, při slevě 70 korun a rodinné vstupné vyjde na 260 korun.

O čem píše Drbna.cz

Prezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v LánechPrezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v Lánech

Prezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v Lánech

Dnes, 09:56Prezident Miloš Zeman přijme kandidáta ČSSD na ministra kultury Lubomíra Zaorálka na zámku v Lánech...

Primátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava ZikmundaPrimátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava Zikmunda

Primátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava Zikmunda

Dnes, 09:18Plzeňský primátor Martin Baxa navštívil v pondělí 19. srpna 2019 legendárního cestovatele Miroslava...

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodcůNa třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

středa, 21. srpna 2019, 15:13Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o