Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Výstava Slavné vily představuje i objekty v Budějcích

pátek, 27. dubna 2012, 06:07

Slavné vily ve slavné vile. To je základní charakteristika zajímavé výstavy, která potěší nejen znalce historie a architektury. Výstava Slavné vily Jihočeského kraje v Hardmuthově vile v Českých Budějovicích představuje pozoruhodné stavby, kolem nichž často denně procházíme a ani už jejich význam a architektonické zvláštnosti nevnímáme.

Výstava fotografickou a obrazovou dokumentací společně s doprovodnými texty představuje 50 zajímavých objektů, které byly původně určeny pro rodinné bydlení. Mnohé z nich tuto svou funkci plní dodnes. Kromě prezentace jednotlivých vil je výstava i zajímavou procházkou vývojem architektonických stylů a jejich tvůrců, ať už architektů, nebo stavebníků a řemeslníků.

A tak se na prezentačních panelech setkáme s budějckou Zátkovou vilou u Dlouhého mostu, postavenou ve stylu funkcionalismu v roce 1932, vilu Ernestiny Westenové, která si zachovala původní styl moderny a míjíme ji v Dukelské ulici či vilu Oliviera hraběte Lamezan – Salins, jejíž vzhled v době stavby v roce 1900 ovlivnily prvky tehdejší anglické architektury.

Současnou architekturu představuje například vila Vlastislava Břízy, která svým architektonickým stylem osciluje mezi kubismem a minimalismem a tvoří zajímavý protipól právě Hardmuthově vile, která v interiéru i exteriéru má zdobné prvky, typické pro sloh takzvaného třetího baroka a období let 1911 až 1912.

Výstava prezentuje nejen vily v Budějcích, ale i známá rodinná sídla jižních Čech – například vilu Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí, letní vilu Karla Lamače v lokalitě Na Černé u Plané nad Lužnicí nebo sídlo Kratochvíle, které Vilém z Rožmberka nechal vystavět v době renesance, v letech 1583 až 1589, a přestože je dnes nazýváno zámkem, je z hlediska rozlohy i využití považováno odborníky za jednu z prvních vil u nás.

Dojem z jinak velmi zajímavé výstavy kazí chaotické uspořádání panelů, které jsou umístěny na chodbách a ve vstupní hale Hardmuthovy vily, která slouží jako Dům dětí a mládeže. Výstava by si určitě zasloužila kvalitnější expozici v jednotném prostoru. A druhým hodně negativním dojmem je technický stav této významné stavby, jejíž interiéry i exteriéry jsou poznamenány na mnohých místech viditelnou zchátralostí.

Výstava potrvá do 4. května a rozhodně stojí za zhlédnutí.

Technický stav fontány u Hardmuthovy vilyDetail stavu zdiva Hardmuthovy vilyFontána u Hardmuthovy vilyVila Oliviera hraběte Sans - LamezanVýstava slavné vilyHardmuthova vila v roce 2012

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaciČeská pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Dnes, 18:09Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli...

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantechPolicie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Dnes, 18:02Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o...

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun rybKvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

sobota, 17. srpna 2019, 20:16Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o