Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Výstava Warholových děl obsahuje také kopie

pondělí, 22. července 2013, 09:43

Expozice obrazů Andyho Warhola v Hluboké nad Vltavou se skládá i z kopií děl slavného umělce. Alšova jihočeská galerie, která výstavu s názvem Zlatá šedesátá uspořádala, však nejprve tvrdila, že má pouze originály. Nyní připustila, že expozice obsahuje zhruba čtyři desítky kopií.

Tuto informaci přinesla v závěru minulého týdne Mladá fronta DNES.

„Je to matení veřejnosti. Renomovaná galerie musí na první pohled jasně označit, že jde o reprint Warholova díla. Pokud jsou na výstavě originály, musí být tyto reprinty od nich zřetelně oddělené,“ uvedl historik umění a bývalý ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze Tomáš Vlček.

Alšova jihočeská galerie uznala, že po třech dnech od zahájení výstavy vyměnila popisky u některých sérií. Chtěla tím prý zabránit spekulacím. „My přiznáváme, že tyto edice jsou kopie podle Warhola. Je to nejsnáze dostupná edice, která se objevuje na prestižních výstavách v Evropě, Americe i Austrálii,“ řekl ředitel galerie Aleš Seifert.

Mezi originály například nepatří vystavované kompletní série Marilyn Monroe, Mao Ce-tung, Flowers a Campbellovy polévky. Jde o edici s názvem Sunday B. Morning, což jsou sítotiskové kopie vyrobené podle Warholových originálů. Ty prý vznikly až po smrti vůdčí osobnosti amerického pop-artu.

Výstavu Zlatá šedesátá prezentoval Seifert na vernisáži jako jednu z nejzajímavějších v historii galerie. Organizátorům se podařilo od Warholova muzea v Medzilaborcích a dalších soukromých sběratelů sehnat na 200 exponátů. Výstava začala 13. července a potrvá do konce září. Na projekt za více než milion korun přispěli především sponzoři.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal aboliciBabiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Dnes, 11:22Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal...

Zeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezměníZeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezmění

Zeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezmění

Dnes, 09:17Miloš Zeman před loňskou volbou prezidenta v České televizi prohlásil, že trestní stíhání premiéra...

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadůFinanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

čtvrtek, 19. září 2019, 09:45Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o