Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Význam Velikonoc v Budějcích připomene pouliční divadlo

pátek, 11. dubna 2014, 13:32

Velikonoční výstavy, dílny, jarní řemeslné trhy s pomlázkami a malovanými vejci či Velikonoční jízdu po jindřichohradecké úzkokolejce nabízejí návštěvníkům měst a obcí na jihu Čech pořadatelé o blížících se jarních svátcích. Program si mohou vybrat na internetu.

Vyvrcholení Velikonoc letos připadá na 20. a 21. dubna. Jejich křesťanský smysl si mohou lidé připomenout při tradičním Velikonočním hrkáním v Českých Budějovicích. Ulicemi tentokrát projdou průvody 72 tajemných hrkačů, budou znít bubny a tesaři budou na několika místech tesat kříže.

„Čtvrtý ročník Velikonočního hrkání začne v režii Víti Marčíka na Zelený čtvrtek 17. dubna,“ řekla mluvčí budějckého magistrátu Jitka Welzlová.

V centru města se odpoledne objeví skupinka Židů s kufry v podání kapely Martina Koláře. Připomenou, že Kristovo ukřižování se událo kolem roku 30 v období, kdy Židé slaví pesach, který je památkou vysvobození Izraelitů Mojžíšem z egyptského otroctví. V 18 hodin pak městem projde první průvod hrkačů po mši v katedrále svatého Mikuláše.

Skupinky po 17 hrkačích v černých pláštích a s bílými maskami vyjdou tentokrát z Piaristického náměstí a od KD Slavia, aby se po pochodu historickým centrem objevily na čtyřech rozích náměstí Přemysla Otakara II. Pak se spojí v jeden průvod u Samsonovy kašny. Lidé ponurý průvod s různými symboly a působivým hudebním doprovodem mohou sledovat od čtvrtka do soboty celkem sedmkrát.

Na Velký pátek 18. dubna vyjde průvod čtyřikrát. Od 8 do 12 hodin bude k vidění tesání křížů na Piaristickém náměstí, náměstí Přemysla Otakara II., U Beránka, U Černé věže a u Biskupského gymnázia. V poledne budou vztyčeny. Naposledy vyjde průvod na Bílou sobotu v poledne.

„Hrkání je kvůli tomu, že od čtvrtečního večera do sobotní noci nezní zvony, podle staré tradice je ráno, v poledne a večer nahradí hrkače, řehtačky a klapačky,“ připomněl Víťa Marčík. „Někdo říká, že naše hrkání je ponuré, ale ukřižování Ježíše je ponuré. Rádi bychom každý rok něco přidali a skončili velkou oslavou nedělního vzkříšení,“ řekl organizátor akce.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodcůNa třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

středa, 21. srpna 2019, 15:13Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se...

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘sVěrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

středa, 21. srpna 2019, 12:39Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek...

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kulturyMédia spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

středa, 21. srpna 2019, 11:02Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o