Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

„Zastavíme pro Vás čas!“

čtvrtek, 9. června 2011, 10:15

To slibují organizátoři nových nočních prohlídek městem České Budějovice, které navazují na úspěšné a divácky velmi oblíbené Strašidelné pověsti města České Budějovice, které Agentura Kultur-Kontakt realizovala v předcházejících letech. „Za dobu šesti let jsme několikrát změnili scénář, pozvali návštěvníky do mnoha objektů, kam by se běžně jen těžko mohli podívat a připomněli jim tajemné příběhy, pověsti a historii našeho města“ sdělil autor scénáře a producent prohlídek Miroslav Mareš.

O tom, že si prohlídky našly své stálé fanoušky a obdivovatele svědčí i 3. místo v prestižní soutěži internetového portálu Kudy z Nudy, kde v roce 2009 byly noční prohlídky odbornou porotou, veřejností i diváky zvoleny jako 3. nejoblíbenější turistická atraktivita jihočeského kraje.

„Ale žádný strom neroste do nebe a tak během 6 let uvádění prohlídek jsme nejen vyčerpali témata budějovických strašidelných pověstí, ale i zjistili, že u stálých diváků je potřeba změnou názvu nočních prohlídek vzbudit povědomí o tom, že se jedná o něco nového“ tvrdí Miroslav Mareš.  

Každý sudý čtvrtek od června do září se tak budou moci diváci ve večerních hodinách vedeni paní Architekturou a Vládcem času vydat od jednoho historického objektu k druhému, aby se zábavnou formou kostýmovaných, hraných obrazů seznámili se zajímavými příběhy a historií města České Budějovice.

Vydáme se do novobarokní vily velko-továrníka Franze Hardtmutha a jeho ženy Anny von Roztoczil, připomínající šlechtické sídlo z první poloviny 18. století, abychom se mohli pokochat nádherou aristokratického sídla, které po 100 letech jen málo ztratilo ze své původní krásy. V novém návštěvnickém centru společnosti E.on se prostřednictvím některých doposud nepublikovaných fotografií budějovického patriota Milana Bindera podíváme na historii místa bývalého Krumlovského rybníka.  Poprvé po šesti letech nás zavedou prohlídky do budějovické radnice, kde budeme obdivovat nejen krásu obřadní síně s nástropní freskou Šalamounova soudu, ale staneme se na chvíli členy správní rady akciového pivovaru Budvar, abychom společně s panem JUDr. Františkem Hromadou schválili vydání nové emise akcií a ochranné registrační značky v podobě Blaťačky. U slepého ramene Malše nás bude očekávat flašinetář Pivoda. Aby si i děti přišly na své, zařadili jsme do prohlídek pohádkovou postavu vodníka Jindřicha. I když na sobě nemá svůj typický vodnický obleček, své řemeslo určitě nezapře. A těch příběhů a vyprávění co zná. Zatímco v předcházejících letech jsme prozkoumávali spíše vnitřní historickou část města, nyní se vydáme i za jeho pomyslné brány.  Nepozvat vás však do nejstarší stavby města do Dominikánského kláštera a nezmínit jediný písemný doklad o založení města, listinu, kterou zvíkovský purkrabí Hirzo předává bratřím dominikánům půdu k založení kláštera, či vynechat patronku města – Pannu Marii Klasovou, to jsme si nedovolili.  Pevně věříme, že ať už patříte mezi budějovické patrioty či jste do našeho města zavítali poprvé, že si společně s námi vychutnáte atmosféru „starých zlatých časů“, kdy byl na vše čas, nikam se nepospíchalo a lidé měli k sobě blíže. Snad se i vy zastavíte a pozvednete hlavu, abyste viděli za večerního šera krásy, které vám v denním shonu unikají. 

Autor: Miroslav Mareš, Foto: Petr Zikmund  

Architektura a Vládce času, Foto Petr ZikmundVládce času a František Hromada, Foto Petr ZIkmund

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva rokySlovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Dnes, 16:02Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností...

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorstvíVládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Dnes, 15:42Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a...

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve FranciiPo letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Dnes, 14:04Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o