Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Budějcká Drbna

Na Šumavě začalo kácení nebezpečných stromů podél turistických cest

čtvrtek, 12. května 2011, 15:49

V zájmu bezpečnosti návštěvníků hor zahájila Správa NP a CHKO Šumava práce na odstranění nebezpečných suchých stromů podél turistických cest. Nebezpečným stromem se rozumí jakýkoli strom ohrožující svým stavem bezpečnost lidí na trasách, řekla agentuře Mediafax Jana Zwettlerová, mluvčí parku.

Nárůstu počtu těchto stromů v posledních letech má podle parku na svědomí zejména působení lýkožroutů v kůrovcově bezzásahových lesních porostech. Po masivním žíru kůrovců napadené smrky rychle hynou a zpravidla do dvou až tří let po napadení se vzniklé souše lámou a tím se stávají nebezpečnými.

"Všechny tyto stromy správa monitoruje, pověření pracovníci v terénu značí a evidují stromy odborně vyhodnocené jako nebezpečné. Na základě množství a lokalizace je pak určen způsob odstranění těchto stromů. Nejčastěji používanou metodou je pokácení stromu motorovou pilou tak, aby již dále nikoho neohrožoval a nepřekážel v pohybu po trase. Ve většině případů zůstává ležící strom na místě," řekla Zwettlerová.

"Při letošním odstraňování nebezpečných stromů se s ohledem na jejich již zmíněné vysoké množství uvažovalo o variantě zpracovat všechny nebezpečné stromy, i souše staré například pouze dva roky. Je to nejvhodnější a nejméně riziková metoda," dodala Zwettlerová.

Zpracování nebezpečných stromů nastává zejména mimo hlavní turistickou sezónu a místa prací jsou viditelně označená. "V prvních zónách zůstane dřevo neodvětvené a na místě, z druhých zón se vyveze a využije na palivo pro místní obyvatele, čímž se vedení parku snaží řešit letitý problém s nedostatkem palivového dřeva," doplnila Zwettlerová.

Autor: Dobrin Stojcev

Kam dál?

Českobudějovické krematorium prochází rekonstrukcíČeskobudějovické krematorium prochází rekonstrukcí

Českobudějovické krematorium prochází rekonstrukcí

čtvrtek, 12. května 2011, 14:49V rámci oprav českobudějovického krematoria doplnila technologické zázemí nová kremační pec za...

Pamětnice holocaustu z Českých Budějovic oslavila 95. narozeninyPamětnice holocaustu z Českých Budějovic oslavila 95. narozeniny

Pamětnice holocaustu z Českých Budějovic oslavila 95. narozeniny

čtvrtek, 12. května 2011, 14:04Pamětnice holocaustu z Českých Budějovic Louise Hermanová, kterou nacisté drželi ve stejném...

Stop kapsářům v nákupních centrech!Stop kapsářům v nákupních centrech!

Stop kapsářům v nákupních centrech!

čtvrtek, 12. května 2011, 13:58Českobudějovičtí policisté opětovně upozorňují občany, aby dbali zvýšené opatrnosti na své osobní...

© 2011 - 2018 TRIMA CB, s. r. o