Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Na Šumavě začalo kácení nebezpečných stromů podél turistických cest

čtvrtek, 12. května 2011, 15:49

V zájmu bezpečnosti návštěvníků hor zahájila Správa NP a CHKO Šumava práce na odstranění nebezpečných suchých stromů podél turistických cest. Nebezpečným stromem se rozumí jakýkoli strom ohrožující svým stavem bezpečnost lidí na trasách, řekla agentuře Mediafax Jana Zwettlerová, mluvčí parku.

Nárůstu počtu těchto stromů v posledních letech má podle parku na svědomí zejména působení lýkožroutů v kůrovcově bezzásahových lesních porostech. Po masivním žíru kůrovců napadené smrky rychle hynou a zpravidla do dvou až tří let po napadení se vzniklé souše lámou a tím se stávají nebezpečnými.

"Všechny tyto stromy správa monitoruje, pověření pracovníci v terénu značí a evidují stromy odborně vyhodnocené jako nebezpečné. Na základě množství a lokalizace je pak určen způsob odstranění těchto stromů. Nejčastěji používanou metodou je pokácení stromu motorovou pilou tak, aby již dále nikoho neohrožoval a nepřekážel v pohybu po trase. Ve většině případů zůstává ležící strom na místě," řekla Zwettlerová.

"Při letošním odstraňování nebezpečných stromů se s ohledem na jejich již zmíněné vysoké množství uvažovalo o variantě zpracovat všechny nebezpečné stromy, i souše staré například pouze dva roky. Je to nejvhodnější a nejméně riziková metoda," dodala Zwettlerová.

Zpracování nebezpečných stromů nastává zejména mimo hlavní turistickou sezónu a místa prací jsou viditelně označená. "V prvních zónách zůstane dřevo neodvětvené a na místě, z druhých zón se vyveze a využije na palivo pro místní obyvatele, čímž se vedení parku snaží řešit letitý problém s nedostatkem palivového dřeva," doplnila Zwettlerová.

Autor: Dobrin Stojcev

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají býtVIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Dnes, 14:33Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc...

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodláČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Dnes, 14:05Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby...

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korunLimit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Dnes, 13:59Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o