Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Budějcká Drbna

Podnik Diamo zlikvidoval ekologickou zátěž v Mydlovarech na Českobudějovicku

úterý, 10. května 2011, 16:16

Státní podnik Diamo ukončil v úterý likvidaci části staré ekologické zátěže v Mydlovarech na Českobudějovicku. Odstranění kontaminované chemické úpravny uranové rudy MAPE a likvidace odkaliště přišla na 653 milionů korun, EU poskytla 468 milionů, řekl novinářům ředitel Diamo Jiří Jež.

V úpravně se zpracovalo 17 milionů tun rudy a získalo se z ní 28 500 tun uranu. Nyní je na místě louka o rozloze 16 hektarů osázená 80 tisíci sazenicemi stromů. Pracovníci odstranili i kalojem D o rozloze 32 hektarů.

"Po naplnění kalojemu jsme jej překryli vrstvou minerálního těsnění, jílů a hlíny. Vrstva je nepropustná pro dešťovou vodu a její životnost je 200 let. Území nelze využít v zemědělství, bude tu lesopark," řekl Václav Plojhar, ředitel příbramského závodu Diamo.

Likvidace začala v lednu 2009, kdy se začal bourat vědeckotechnický pavilon a mlýnice, místa zamořená radionuklidy. V areálu zůstalo 36 milionů tun kalů, zamořeno bylo 280 hektarů půdy. Během první etapy byla zlikvidována nejnebezpečnější část závodu.

"Je tu celkem sedm odkališť, naše práce zdaleka nekončí. Hotovo by mělo být v roce 2024," dodal Plojhar.

Kalojemy a doprovodné plochy mají celkem 285 hektarů, do konce roku by měla být zrekultivována čtvrtina této rozlohy. Pracovníci firmy nyní připravují další žádost o dotaci na likvidaci kalojemu E o rozloze 37 hektarů.

Autor: Dobrin Stojcev

Kam dál?

Policisté z českobudějovického oddělení hlídkové služby zadrželi zloděje.Policisté z českobudějovického oddělení hlídkové služby zadrželi zloděje.

Policisté z českobudějovického oddělení hlídkové služby zadrželi zloděje.

úterý, 10. května 2011, 16:07Pachatele, kteří uplynulou neděli, krátce po šesté hodině večer, nezákonně vnikli na pozemek domku...

Národnímu parku Šumava je letos 20 letNárodnímu parku Šumava je letos 20 let

Národnímu parku Šumava je letos 20 let

úterý, 10. května 2011, 15:34Letošní rok bude pro Správu NP a CHKO Šumava ve znamení oslav 20. výročí zřízení NP Šumava. Pro...

Řidič osobního vozidla utrpěl při dopravní nehodě těžké zranění.Řidič osobního vozidla utrpěl při dopravní nehodě těžké zranění.

Řidič osobního vozidla utrpěl při dopravní nehodě těžké zranění.

úterý, 10. května 2011, 09:44Včera, krátce před sedmou hodinou večer, jel 33letý muž z Českobudějovicka s osobním vozidlem...

© 2011 - 2018 TRIMA CB, s. r. o

Zavřít reklamu

Reklamní sdělení