Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 
Budějcká Drbna

Jiří Zimola rezignoval na post hejtmana Jihočeského kraje

úterý, 11. dubna 2017, 10:46

Při nejbližším zasedání Zastupitelstva Jihočeského kraje složí svou funkci hejtmana Jiří Zimola. Na pozici nejvyššího představitele kraje byl od roku 2008. „Současná situace vyžaduje chlapské řešení,“ uvedl k rezignaci Zimola. Pokud by sociální demokraté jako vítěz voleb měli možnost zvolit v nové koalici svého hejtmana či hejtmanku, na tento post by navrhovali současnou 1. náměstkyni Ivanu Stráskou.

Zimola informaci oznámil po úterním jednání zastupitelského klubu ČSSD. Nechce prý bránit dalšímu fungování Jihočeského kraje. „Byl jsem v posledních týdnech vystaven enormnímu tlaku, kdy se vytahovaly třaskavé kauzy, vymyšlená kompromitující videa a zinscenované nahrávky. To vše se pak používalo jako záminka k postupnému rozbíjení koalice,“ myslí si odstupující hejtman.

Sociální demokracie se ale tímto krokem dopředu nestahuje do opozice. Chce navrhnout dalším stranám v zastupitelstvu vytvoření koalice, která by mohla pracovat pro Jihočeský kraj až do řádných voleb. Nejreálněji se Zimolovi jeví spolupráce s Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočechy 2012. Dohromady by tato čtyři uskupení měla 28 mandátů, tedy těsnou nadpoloviční většinu v zastupitelstvu. „Jednání jsme zahájili a jsou snad na dobré cestě,“ potvrdil lídr vyjednávacího týmu ČSSD.

Oblíbený jihočeský politik by při vytvoření nové koalice neusiloval o znovuzvolení hejtmanem. Na tento post by sociální demokraté navrhnuli současnou náměstkyni Ivanu Stráskou. „Nechci být přítěží. Chci se naprosto očistit a v řádech týdnů vyvrátit veškerá podezření, která se v souvislosti s rekreačním domkem objevila. Chci veřejnosti ukázat, jaké bylo skutečné pozadí, kdo tahal za nitky a kdo potřeboval odstranit oblíbeného jihočeského hejtmana. Dokázal jsem pro ČSSD třikrát vyhrát krajské volby, a to se asi nesluší. Neodcházím zhrzeně nebo naštvaně. Odcházím unavený,“ řekl Zimola.

Nyní se čeká, zda se opozici podaří svolat mimořádné jednání Zastupitelstva Jihočeského kraje. ODS, KDU-ČSL a Pro Jižní Čechy mají prozatím sedmnáct podpisů pro tuto iniciativu, potřebují jich však devatenáct. Krajská předsedkyně hnutí ANO Radka Maxová však už dříve oznámila, že se jejich zastupitelé k výzvě připojí. „Zatím mě ale neinformovali, že by žádost o svolání mimořádného jednání obdrželi,“ dodal Jiří Zimola. Řádná schůze Zastupitelstva Jihočeského kraje je na programu 11. května. 

O čem píše Drbna.cz

Vydatný déšť ve střední části ČR v úterý může rozvodnit řekyVydatný déšť ve střední části ČR v úterý může rozvodnit řeky

Vydatný déšť ve střední části ČR v úterý může rozvodnit řeky

Dnes, 13:43 Ve východní polovině Čech, Českomoravské vrchovině a v Jeseníkách bude v úterý vydatně pršet,...

Více života, méně aut. Tak vypadají vize nového náměstí v BudějcíchVíce života, méně aut. Tak vypadají vize nového náměstí v Budějcích

Více života, méně aut. Tak vypadají vize nového náměstí v Budějcích

Dnes, 13:26Budějcké náměstí je největší okružní křižovatkou ve městě. Podle odhadů si tudy mnoho aut denně jen...

KOMENTÁTOŘI: Volby neukázaly velké posuny, nuance ale jsouKOMENTÁTOŘI: Volby neukázaly velké posuny, nuance ale jsou

KOMENTÁTOŘI: Volby neukázaly velké posuny, nuance ale jsou

Dnes, 09:55Výsledky voleb do Evropského parlamentu (EP) neukázaly velké posuny v názorech Čechů, nuance ale...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o