Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Volby ve Strakonicích se musí opakovat, potvrdil Ústavní soud. Proběhnout by měly v prosinci

čtvrtek, 15. srpna 2019, 07:01

Ústavní soud definitivně potvrdil, že komunální volby ve Strakonicích se musí opakovat. Proběhnout by podle Adama Rözlera z tiskového odboru ministerstva vnitra měly pravděpodobně 14. prosince. Zúčastnit se jich mohou i noví kandidáti.

Informaci o opakovaných volbách potvrdil Ústavní soud tento týden. „Předpokládané datum konání opakovaných voleb je 14. prosince 2019, neboť na tento den byly ministrem vnitra již vyhlášeny nové volby v některých dalších obcích," uvedl Adam Rözler z tiskového odboru ministerstva vnitra.

„V návaznosti na to musí ministr vnitra vyhlásit opakované volby do zastupitelstva tohoto města do 30 dnů poté, co mu bylo oznámeno usnesení soudu, tzn. nejpozději do 11. září 2019," doplnil Rözler.

Do opakovaných voleb se mohou zaregistrovat i strany, které se loňských voleb neúčastnily. „Vzhledem k tomu, že Krajský soud v Českých Budějovicích rozhodl o neplatnosti voleb jako celku, bude se opakovat celý volební proces včetně registračního řízení. Ve volbách tudíž budou moci kandidovat i noví kandidáti," potvrdil mluvčí.

Volby loni v říjnu vyhrálo vládnoucí hnutí Strakonická Veřejnost a to výsledkem 51,1 procenta. Jeden z neúspěšných kandidátů do zastupitelstva hlasování napadl s tím, že hnutí bylo zvýhodněno v radničním zpravodaji i na výlepových plochách. Následoval vleklý proces, kdy Krajský soud v Českých Budějovicích dvakrát rozhodl, že volby jsou neplatné, přičemž Strakonická veřejnost proti oběma rozhodnutím podala ústavní stížnost.

Druhou stížnost soud odmítl

Napoprvé jim Ústavní soud vyhověl, a uložil českobudějovickému soudu, aby se zabýval tím, do jaké míry mohlo narušení politické soutěže ovlivnit výsledek voleb a rozdělení mandátů. Druhou ústavní stížnost Strakonické veřejnosti ÚS odmítl.

Kvůli dvěma rozhodnutím krajského soudu nezasedlo ve Strakonicích od října 2018 zastupitelstvo. Město vede rada se starostou, hospodaří s omezeným rozhodováním a na základě rozpočtového provizoria.

Stěžovatel Karel Janský, lídr hnutí Změna pro Strakonice, které získalo 4,23 procenta hlasů, už oznámil, že se nových voleb zúčastní v koalici se STAN, spolupráci nabídne i dalším stranám.

Na 14. prosince jsou již vyhlášeny nové volby do obecních zastupitelstev sedmi obcí v několika krajích. Podle webu vnitra musí být kandidátní listiny pro tyto volby podány do 9. října. Do konce listopadu pak obce mají zveřejnit oznámení o době a místě konání voleb a do 11. prosince dodat hlasovací lístky voličům.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Luxík

Štítky volby, Strakonice, Ústavní soud, stížnost,

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radníZastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Dnes, 12:28V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé...

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Dnes, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Dnes, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o