Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Budějcká Drbna

Prachatická žalobkyně posílala malou domů manželovi - policistovi z Českých Budějovic

pátek, 13. května 2011, 13:10

Prachatická státní zástupkyně Miroslava Prokešová bude kvůli podezření z braní úplatků čelit kárnému řízení. Kárná žaloba, kterou podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), už byla doručena na adresu Nejvyššího správního soudu, uvedla v pátek Tereza Palečková z rezortu.

Žaloba je datována dnem 10. května a Pospíšil jejím prostřednictví chce dosáhnout odvolání Prokešové z funkce žalobkyně. "Kárné provinění spatřuje pan ministr v zaviněném porušení povinnosti státního zástupce vystříhat se při výkonu funkce i v osobním životě všeho, co by mohlo vzbuzovat důvodné pochybnosti o řádném výkonu funkce státního zástupce, ohrozit jeho vážnost nebo vážnost státního zastupitelství, anebo ohrozit důvěru v nestranný a odborný výkon působnosti státního zastupitelství. Navrhuje proto Nejvyššímu správnímu soudu, aby žalobkyni odvolal z funkce," tlumočila Pospíšilův postoj Palečková.

Sama Prokešová neměla v době, kdy ji agentura Mediafax kontaktovala, nejmenší ponětí o tom, že na ni šéf rezortu kárnou žalobu podal. "Dozvídám se to až od vás, nikdo jiný mě zatím neinformoval. Nemohu k tomu nic říct," reagovala krátce před polednem na dotaz redaktora.

Korupce se měla Prokešová dopustit v průběhu loňského roku, kdy na účet jejího manžela Miroslava, který působí jako policista v Českých Budějovicích, přistála půlmilionová částka. Byla odeslaná z konta místního podnikatele Bernarda Lainky. Ten čelil od ledna stejného roku trestnímu stíhání - policie ho vinila z toho, že po finančním úřadu neoprávněně žádal vrácení DPH ve výši 648 tisíc korun.

Okresní státní zastupitelství ale mělo na celou kauzu jiný názor, postrádalo úmysl, Lainka podle žalobců trestný čin spáchat nechtěl. Policistům nezbývalo nic jiného než žalobce poslechnout a vyšetřování v červnu ukončit.

O čtyři měsíce později konto manžela Prokešové "nabobtnalo" o půl milionu korun.

Prokešová od počátku vyvrací, že by šlo o úplatek a že by si o peníze řekla výměnou za Lainkovo očištění. Důvod transakce byl podle jejích slov zcela jiný, šlo o půjčku, kterou podnikatel poskytl jejímu muži. Oba jsou dlouhá léta přátelé, tvrdí Prokešová. Jakmile kauza propukla, na post šéfky okresního státního zastupitelství rezignovala. Ve vedoucí funkci končí s posledním květnem, od června by ale ráda zastávala post řadové žalobkyně.

Autor: Veronika Žižlavská

Kam dál?

Kauza: Zdeněk Řeřábek vs. Magistrát města České BudějoviceKauza: Zdeněk Řeřábek vs. Magistrát města České Budějovice

Kauza: Zdeněk Řeřábek vs. Magistrát města České Budějovice

pátek, 13. května 2011, 11:10Jak jsme Vás v minulých dnech informovali ve věci Zdeněk Řeřábek vs. Magistrát města České...

Víte, kde vlastně bydlíte?Víte, kde vlastně bydlíte?

Víte, kde vlastně bydlíte?

pátek, 13. května 2011, 09:21Na páteční ráno jsme si pro Vás připravili trochu statistiky. A ikdyž statistika nuda je ... víte v...

Na Šumavě začalo kácení nebezpečných stromů podél turistických cestNa Šumavě začalo kácení nebezpečných stromů podél turistických cest

Na Šumavě začalo kácení nebezpečných stromů podél turistických cest

čtvrtek, 12. května 2011, 15:49V zájmu bezpečnosti návštěvníků hor zahájila Správa NP a CHKO Šumava práce na odstranění...

© 2011 - 2018 TRIMA CB, s. r. o

Zavřít reklamu

Reklamní sdělení