Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Budějcká Drbna

VIDEO: Tobogán, který zachrání život

pátek, 19. května 2017, 15:12

Za necelé dvě hodiny dokáže zachránit stovku lidí. Speciální hasičský rukáv umožňuje evakuovat lidi až ze čtyřicetimetrových budov. Dnes s ním hasiči ČEZ trénovali záchranu z nejvyšší temelínské kancelářské budovy. Důležitou techniku jsou temelínští hasiči připraveni využít v případě potřeby i v okolních obcích.

V devátém patře 35. metrové hlavní administrativní budovy temelínské elektrárny vypukl fiktivní požár. Dvacet lidí z nejvyššího desátého patra se hasiči rozhodli evakuovat ze střechy budovy. Takový byl scénář nového hasičského cvičení v temelínské elektrárně.

Do dvou minut od zavolání přijíždí na místo hasičský vůz s výškovou plošinou. Její součástí je i koš se speciálním evakuačním rukávem, který může dosáhnout výšky až 40 metrů. „Zařízení jsme pořídili před dvěma lety v rámci zátěžových testů EU. V případě potřeby pomůže významně zrychlit evakuaci lidí z budov,“ vysvětlil temelínský ředitel Bohdan Zronek.

Během dvou minut se evakuační rukáv dostává do 35 metrů ke střeše budovy. Velmi opatrně hasiči pracovníka přesouvají do koše plošiny. „Do koše může najednou nastoupit pět osob. Ty lze evakuovat za pět minut. Je to významný posun, protože do té doby se používal vysouvací žebřík. S rukávem je evakuace rychlejší a bezpečnější,“ popsal výhody Martin Novotný, velitel temelínských hasičů.

Vlastní evakuace pomocí rukávu je pak velmi bezpečná. V nadsázce to lze přirovnat k tobogánu pro dospělé. Pod umělohmotným pláštěm, který tvoří tělo rukávu, je bavlněná spirála, ve které se osoba klouže. Rychlost si může regulovat polohou vlastního těla. Přestože rukáv směřuje kolmo dolů, spirála umožňuje velmi pomalý pohyb. Dokonce je možné se uvnitř spirály kdekoli zastavit. „Jde asi o nejbezpečnější evakuaci z vysokých budov, která v současnosti existuje,“ dodal Novotný.

Podobná cvičení kladně hodnotí i jaderný dozor. „Požární ochrana je důležitou součástí bezpečnosti elektrárny. Požárům se musí především předcházet, pokud by k nim ale došlo, pak profesionální zásah s kvalitní technikou je velmi důležitý,“ uvedla Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Temelínská hasičská technika je půl roku začleněna do Integrovaného záchranného systému Jihočeského kraje. V případě povolání od krajského hasičského dispečinku i v okolních městech.


ČEZ má v Temelíně 76 hasičů. Čtyři směny se střídají po dvanácti hodinách. K dispozici mají čtyři cisternové vozy a speciální techniku pro zásah při přírodních katastrofách. Součástí vybavení je i špičková dýchací technika, speciální protichemické obleky nebo obleky proti sálavému teplu. Dojezdová doba v areálu elektrárny je čtyři minuty. Na základě vyzvání operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje pomáhají i mimo areál elektrárny. V těchto případech musí být vždy držen požadavek na minimální počet osob a techniky, která musí být přítomna tak, aby nebyla ohrožena požární bezpečnost elektrárny.

Tisková zpráva

Kam dál?

Také Budějce fandily přímo u ledu v PařížiTaké Budějce fandily přímo u ledu v Paříži

Také Budějce fandily přímo u ledu v Paříži

pátek, 19. května 2017, 14:06Hokejové čtvrtfinále proti Rusku sice pro Českou republiku nedopadlo, ale čeští fanoušci, kteří na...

FOTO: Restaurátoři v Černé věži pomalu balí. Uvolní místo návštěvníkůmFOTO: Restaurátoři v Černé věži pomalu balí. Uvolní místo návštěvníkům

FOTO: Restaurátoři v Černé věži pomalu balí. Uvolní místo návštěvníkům

pátek, 19. května 2017, 13:20Již ve čtvrtek 1. června bude po pěti měsících pro návštěvníky opět zpřístupněna dominanta Českých...

Na dnešní Gangster Trippin do budějckého Klubu Slavie dorazí Let It Roll DJovéNa dnešní Gangster Trippin do budějckého Klubu Slavie dorazí Let It Roll DJové

Na dnešní Gangster Trippin do budějckého Klubu Slavie dorazí Let It Roll DJové

pátek, 19. května 2017, 12:15Už dnes můžete zažít další drumandbassovou ultimátní party v Klubu Slavie v Českých Budějovicích na...

© 2011 - 2018 TRIMA CB, s. r. o