Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Dneska známkujeme

sobota, 20. ledna 2018, 13:21

Představte si, otevíráte schránku a vykoukne na vás dopis. Ne ten oficiální, ale hezká obálka s ručně psanou adresou. Zaradujete se a jste zvědavý, kdo vám píše a co se v obálce schovává. Pokud ještě při rozbalování objevíte jednu nebo dvě milé fotografie, svět zkrásní ještě víc.

Pokud dopis posílá skalní Budějčák a chtěl by nalepit známku s motivem našeho města, může? Odpověď zní ano, může a i v historii mohl. Celkem byly totiž vydány čtyři známky s českobudějovickým náměstím a jedna známka se znakem našeho města. S přivřením všech dvou očí můžeme za „naše“ známky považovat i krávu, koně a berana, protože je na nich nápis Země živitelka České Budějovice a dvě známky s koněspřežkou, kde se také objevuje název města.

 

Podle mého názoru je nejkrásnější budějcká známka ta nejstarší, z roku 1940, kterou vytvořil Karel Silovský. Je z doby Protektorátu Čechy a Morava. V té době se platilo poštovné nejen podle vzdálenosti, ale i podle spěšnosti a roku války. V roce 1941 byste za dopis po Českých Budějovicích zaplatili okolo tří korun. Jaká známka měla v té době na našem území nejvyšší náklad? Byla to známka s Adolfem Hitlerem, které bylo vydáno neuvěřitelných 57 433 000 kusů.

Na další poštovní známku s motivem budějckého náměstí jsme museli počkat čtrnáct let. Jejím autorem byl Cyril Bouda a na burze sběratelů se v lepší kvalitě prodává za 10 Kč. Za jedenáct let vyšlo další, tentokráte modré, budějcké náměstí.

   

Já nejsem vůbec žádný odborník na známky, ale moc nerozumím tomu, že známka s naším městským znakem na sobě nese letopočet 1960, nicméně byla vydána až v roce 1968. V tomto roce vyšla série devíti městských znaků. Naše město se dostalo do společnosti Bánské Bystrice, Bratislavy, Košic a pěti českých měst. Ani tato známka Vám nezruinuje rodinný rozpočet. Pořídíte ji za cenu okolo koruny, a když budete smlouvat, tak i levněji.

Krávu, koně a berana s logem Země živitelky nebudu komentovat. Koněspřežka je mi sice bližší, ale na známkách kromě názvu našeho města nic budějckého nevidím a tak rovnou půjdu na poslední naše náměstí. Známku vytvořil Jiří Bouda, syn Cyrila Boudy, o kterém jsem se zmiňoval v předchozích řádcích. Kruh se uzavřel. Tedy ne úplně. V roce 2015 jsme slavili 750 let našeho města. Při této příležitosti byla vydána série známek s městskými historickými náměty. Kresby vytvořil budějcký malíř, držitel medaile Za zásluhy, Jaroslav Martínek a další držitel Ceny města, Milan Binder, je pro změnu vydal. Kdo arch zakoupil – neprohloupil. Prodejní cena před dvěma lety byla 1200 Kč a v současnosti se jeho cena na burzách pohybuje okolo 2500 Kč. Až teď se poštovní kruh uzavírá úplně.

Ještě malou poznámku – nechcete mi někdo napsat dopis? Už dlouho jsem žádný nedostal.

Napsal(a) Martin Maršík | Foto Milan Binder

Štítky Martin Maršík, Milan Binder

Známka z roku 1941Známka z roku 1968Známka z roku 1968Známka z roku 1976Známka z roku 1993

O čem píše Drbna.cz

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především mužeElektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Dnes, 11:42Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261...

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomýmKoupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Dnes, 09:17Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní...

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročněSTATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

úterý, 15. října 2019, 13:15Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o