Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Tradiční masopustní koleda se vrací na budějcké náměstí

pondělí, 5. února 2018, 16:52

Již po osmadvacaté požádají v úterý 13. února v 16 hodin koledníci primátora Českých Budějovic o povolení k masopustnímu koledování ve městě. Po slavnostním obřadu se koledníci vydají do budějckých ulic. Na doprovodný program mohou lidé zajít do Kulturního domu Slavie, kde bude hrát Šumavanka.

„Koledníci se po předání glejtu na základě „řádného vysvětlení“ žadatelů o udělení městského privilegia a vzdání úcty představitelům města zatančením masopustních koleček, vydají na svou obchůzku městem,“ upřesňuje Marcela Macková.

Budějčáci tak budou mít opět možnost vidět typické jihočeské koledy tak, jak je ještě mohou znát z terénu. Vidět bude růžičková koleda z Doudleb a mečová v podání mužské i ženské části Jihočeského souboru písní a tanců Úsvit. Program bude doplněný o dětské koledníky z Ločenic a koledníky folklórních souborů Furiant a Úsviťáček. 

Rozloučení s masopustním obdobím se bude letos konat od 18:30 do 22:00 v Kulturním domě Slavie, kde si návštěvníci zatančí při dechové hudbě Šumavanka, pobaví se s koledníky a seznámí se s dalšími masopustními zvyky, na které není při vlastní masopustní koledě dost času.

„Veškeré dění spojené s masopustními obchůzkami se bude odehrávat ve vnitřním prostoru náměstí Přemysla Otakara II. a chodnících přilehlých ulic. A i když o masopustě platí jakýsi nepsaný zákon, že „mnohé jest dovoleno, trpěno a tolerováno“, žádáme řidiče o zvýšenou pozornost a opatrnost při průjezdu centrem města,“ doplnuje mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová.

Součástí jihočeských masopustů vždy byli a jsou  dělostřelci a jejich nepřeslechnutelná děla. Město tak žádá diváky i obyvatele, aby respektovali tento tradiční masopustní hluk.

Napsal(a) Ell Plate s využitím TZ | Foto Jan Homolka

Štítky masopust, koleda, náměstí, České Budějovice

O čem píše Drbna.cz

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především mužeElektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Dnes, 11:42Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261...

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomýmKoupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Dnes, 09:17Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní...

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročněSTATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

úterý, 15. října 2019, 13:15Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o